Uzņēmējdarbība

2. martā kinoteātrī „Auseklis” Talsu novada pašvaldības un domes pārstāvji tikās ar novada uzņēmējiem, nevalstisko organizāciju dalībniekiem un citiem sabiedriski aktīviem iedzīvotājiem. Tikšanās laikā klātesošie tika informēti par lielākajiem 2022. gada kultūras, atpūtas un sporta pasākumiem Talsu novadā, kā arī diskutēja par iespējām, kā savstarpēji veiksmīgāk komunicēt un sadarboties.

Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone aicināja klātesošos sākt tikšanos ar klusuma brīdi, apliecinot cieņu Ukrainas iedzīvotāju cīņai par valsts suverenitātes un teritoriālās integritātes nosargāšanu, kā arī pieminētu tos, kas šajā cīņā krituši. Atklāšanas uzrunā S. Pētersone pašvaldības vārdā pauda atbalstu un gatavību sniegt palīdzību Ukrainas bēgļu uzņemšanā.

Tikšanās sākumā uzņēmēji uzklausīja informāciju par šā gada lielākajiem plānotajiem kultūras, atpūtas un sporta pasākumiem, ko izklāstīja Kultūras un sporta attīstības nodaļas vadītāja Egita Murauska. Kopumā Talsu novadā plānoti 1383 kultūras, atpūtas un sporta pasākumi, bet dalībnieki tika informēti, ka plāna izpildē iespējamas novirzes no plānotā, ņemot vērā strauji mainīgo globālo situāciju pasaulē. Šo pasākumu īstenošanā iesaistīti 24 kultūras centri, 31 bibliotēka, trīs muzeji, septiņi tūrisma informācijas centri, pieci sporta centri, novada sporta organizatori un sporta biedrības, un Kultūras un sporta attīstības nodaļa.

Līdztekus klātesošajiem tika sniegta detalizētāka informācija, kāda svētku programma ar sportiskām aktivitātēm, koncertiem, radošām darbnīcām un daudziem citiem pasākumiem ir sagatavota turpmākajam gadam konkrētajā kultūras iestādē.

Kultūras un sporta attīstības nodaļas Sporta daļas vadītājs Aivars Pekmans norādīja, ka 2. jūlijā, reizē ar Latvijas rallija čempionāta posmu „Rally Talsi”, plānots arī jauns, līdz šim nebijis pasākums: „Daiņa Zāģera kauss”, kurā pulcēsies labākie Baltijas valstu spēkavīri.

Talsu Tautas nama vadītāja Dace Obodovska informēja par aizvadīto sezonu, kas Covid-19 dēļ bijusi sarežģīta. Kopumā pērnā gada laikā Talsu Tautas namā tika noorganizēti 113 pasākumi un aktivitātes. Svētku rīkotāji cer, ka pakāpeniski tiks atvieglota iespēja rīkot pasākumus un varēsim tikties ar iespējami plašu interesentu pulku, jo dažādi interesanti kultūras pasākumi plānoti gan Talsu Tautas namā, gan tā ārtelpā.

„Šis ir brīdis, kad vēlos aicināt sabiedrību būt saliedētiem, lai domās un sirdīs būtu ar ukraiņu tautu, un es ticu, ka kultūra spēj vienot,” apgalvoja Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons. Šogad muzeju nakts tematika būs veltīta Ukrainas brīvībai. Līdztekus U. Jaunzems-Pētersons pastāstīja par jaunu pasākumu „Krājumu medības”, kurā iedzīvotāji tiks iesaistīti papildināt muzeja krājumus ar visdažādākajiem priekšmetiem, lai varētu atjaunināt pastāvīgo ekspozīciju. Tāpat muzeja vadītājs norādīja, ka kopā ar Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centru, kā arī novada uzņēmējiem, norit darbs pie vienotās biļetes ieviešanas  viena biļete būs derīga vairāku kultūrvietu novadā apmeklēšanai.

Talsu Galvenās bibliotēkas vadītāja Rita Alkšbirze sanāksmē informēja par plānotajām klātienes un tiešsaistes aktivitātēm. Arī šogad gaidāmi  dažādi izglītojoši, lasīšanas veicinoši, novadpētniecības un publiski pasākumi ģimenēm. Tajā skaitā tiks organizēta vasaras dienas nometne bērniem, kas norisināsies augustā. „Tā kā bērni un jaunieši priecājas par nelielām veicināšanas balviņām par piedalīšanos konkursos, aicinu atsaukties uzņēmējus, kuriem ir iespēja un kuri ir gatavi līdzdarboties un palīdzēt tās mums sarūpēt,” norādīja R. Alkšbirze.

„No sirds ceru, ka spēsim īstenot visu, ko esam nodomājuši, un mūsu nams varēs būt līdzsvara un saulaino emociju pietura uz Ukrainā notiekošā fona,” sacīja Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja Ginta Petra. „Ja pērn 30. aprīlī atklājām centra ārtelpu, tad arī šogad turpināsim mūsu tradīciju – svinēsim šo dienu ar vizualizēta uzraksta atklāšanu, kas padarīs mūs pamanāmākus. Savukārt pagājušā gada 18. jūnijā tika atklāta atjaunotā Sabiles sinagogas ēka, un arī šogad gaidāmi vairāki skaisti un vērienīgi pasākumi šajā dienā. Aicinām atsaukties brīvas gribas cilvēkus, organizācijas – labvēļus, sponsorus un cita veida atbalstītājus, iesaistīties pasākuma finansēšanā,” sacīja G. Petra.

Arī Rojas kultūras dzīves organizatore Dace Broka klātesošajiem minēja, ka aktīvi gatavojas ar plašu programmu gan Rojas svētkiem, gan Senās uguns nakts pasākumam, gan dažādiem mūzikas un deju koncertiem, kā arī kino, mūzikas un mākslas norises festivālam „RojaL”, kas Rojā norisināsies trīs dienu garumā. D. Broka aicināja uzņēmējus sekot līdzi informācijai un izmantot iespējas iesaistīties organizētajos pasākumos.

Savukārt Dundagas kultūras pils vadītāja Baiba Dūda aicināja novada mājražotājus, tai skaitā ēdinātājus, iesaistīties tradicionālajā Sklandraušu festivālā, kas vērsts uz vietējo ražotāju konkurētspējas palielināšanu un vietējā ražojuma produktu patēriņa veicināšanu.

Noslēgumā tika pārrunātas iespējamās sadarbības iespējas ar pašvaldību un izskatīti atbalsta instrumenti, kā pašvaldība var veicināt uzņēmējdarbību novadā. Uzņēmēji un iedzīvotāji, kuriem interesē uzņēmējdarbības vides attīstība, uzdeva vairākus jautājumus un izteica arī priekšlikumus, kā palīdzēt vietējiem uzņēmējiem un mājražotājiem, piemēram, sniedzot regulāru informatīvu atbalstu par uzņēmēju sniegtajām iespējām, kā arī apkopoto informāciju par pasākumu plānu, kas aktuāli novada uzņēmējiem.

Renāte Freiberga