Izglītība

Nesagaidot no valdības pedagogu algu palielināšanas grafiku, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) padome nolēmusi 24. aprīlī rīkot protesta gājienu un trīs dienu streiku, prasot politiķiem pildīt iepriekš septembrī, neilgi pirms 14. Saeimas vēlēšanām panākto vienošanos par darba samaksu. Talsu novadā gatavību streikot izteikuši 583 pedagogi no 34 izglītības iestādēm, tajā skaitā pirmsskolas izglītības iestādēm, vispārizglītojošām skolām, kā arī profesionālās ievirzes skolām.

Septembrī arodbiedrība un aizejošā valdība aptuveni divas nedēļas pirms Saeimas vēlēšanām vienojās, ka tiks apstiprināts pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiks laika periodam no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim, paredzot konkrētu finansējumu valsts budžetā, kā arī tiks noteikti darba slodzes sabalansēšanas principi visām pedagogu grupām. Tāpat bija iecerēts, ka no septembra vispārējās izglītības, pamata un vidējās izglītības pedagogi pāries uz 36 stundu darba nedēļu ar proporciju: 65% laika darbam mācību stundās un 35% – ārpus tām. Arodbiedrība arī sagaidīja, ka valdība pieņems skolotāju atalgojuma pakāpeniskā pieauguma grafiku.

Valdība nav izpildījusi 2022. gada septembrī pieteiktā streika panākto vienošanos un pašas noteiktos vienošanās izpildes termiņus, par ko Ministru kabinets nobalsoja 2022. gada 17. septembra sēdē, proti, līdz šā gada 15. martam netika pieņemti grozījumi attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos.

Pašlaik valdība sola palielināt skolotāju zemākās likmes no 7,75 eiro par stundu līdz 8,5 eiro par stundu. LIZDA aplēses liecina, ka rezultātā 23 no 43 pašvaldībām, kurās skolas jau reformētas un apvienotas un ir liels skolēnu skaits klasēs, skolotāju algas nemaz nepieaugs, jo viņi jau saņem 8,5 eiro par stundu vai pat vairāk.

LIZDA vēlas panākt, lai algas pieaugtu visiem pedagogiem, lai politiķi ievērotu iepriekšējo solījumu par valsts atvēlētā finansējuma palielināšanu uz vienu skolēnu, par ko pašlaik nav izlemts, un lai tiktu sabalansētas pedagogu slodzes.

LIZDA gan neizslēdz, ka līdzīgi kā rudenī dažas dienas pirms streika var būt pieņemti kādi lēmumi par streika prasībām paredzēt skolotāju algu palielināšanu un darba slodzes sabalansēšanu. Tad arodbiedrībai nebūs pamata streikam, taču protesta gājiens 24. aprīlī notiks jebkurā gadījumā, lai prasītu politiķiem atbildīgu un cieņpilnu attieksmi pret izglītības nozari. Šajā gājienā no Talsu novada plāno piedalīties aptuveni 20% LIZDA biedru, kas ir 143 pedagogi. Streikā piedalīsies arī atsevišķi iestādes darbinieki, kuri atbalsta pedagogu prasības, bet nav LIZDA biedri.

Lai gan vēl turpinās sarunas starp arodbiedrību un valsts pārvaldi par vienošanos, lai streiks tiktu atcelts, Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps informē, ka streikā plāno piedalīties izglītības iestāžu direktori un tehniskie darbinieki, kuri atbalsta pedagogu prasības, līdz ar to vairākas izglītības iestādes Talsu novadā streika gadījumā no 24. līdz 26. aprīlim tiks slēgtas, jo nebūs iespēja nodrošināt mācību procesu.

Izglītības darbinieki apzinās, ka streiks sagādās ļoti lielas problēmas daudzām ģimenēm, bet tas tiek rīkots, domājot ne tikai par izglītības darbinieku nākotni, bet arī par visu Latvijas bērnu nākotni. Tas nepieciešams, lai ilgtermiņā visiem skolēniem un studentiem būtu pieejami augsti kvalificēti un profesionāli pedagogi visos mācību priekšmetos, lai valstiski tiktu risināts pedagogu trūkums un lai katram pedagogam būtu laiks individuālai pieejai katram skolēnam.

Streikā plāno piedalīties Talsu novada Bērnu un jauniešu centra, Dundagas pirmsskolas izglītības iestādes (PII) „Kurzemīte”, Dundagas vidusskolas, Kolkas pamatskolas, Laucienes pamatskolas, Laucienes PII „Bitīte”, Lībagu sākumskolas, Mērsraga PII „Dārta”, Mērsraga vidusskolas, Pastendes pamatskolas, Pastendes PII „Ķipars”, Pūņu pamatskolas, Rojas Mūzikas un mākslas skolas, Rojas vidusskolas, Rudes PII „Saulespuķe”, Rojas PII „Zelta zivtiņa”, Sabiles pamatskolas, Sabiles PII „Vīnodziņa”, Talsu novada Sporta skolas, Stendes pamatskolas, Talsu 2. vidusskolas, Talsu pamatskolas, Talsu PII „Kastanītis”, Talsu PII „Pīlādzītis”, Talsu PII „Saulīte”, Talsu PII „Sprīdītis”, Talsu PII „Zvaniņš”, Talsu novada vidusskolas, Talsu Valsts ģimnāzijas, Upesgrīvas pamatskolas, Valdemārpils PII „Saulstariņš”, Valdemārpils vidusskolas, Vandzenes PII „Zīlīte”, Virbu sākumskolas darbinieki, tostarp vairākas Talsu novada izglītības iestādes atbalsta streiku un daļēji tā prasības, tomēr streikā nepiedalīsies.

Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps skaidro, ka par darba organizēšanu izglītības iestādē streika laikā vecākus informēs izglītības iestādes vadītājs, bet, ja streiko arī iestādes vadītājs, tad aktuālo informāciju sniegs pašvaldības izvirzīts vadītāja pienākumu izpildītājs. Vecākiem informācija būs pieejama arī E-Klasē un skolu mājaslapās.

Ja arī pēc streika pedagogu prasības nebūs izpildītas, LIZDA padome vēlreiz lems par tālāko rīcību.