Izglītība

Talsu novada pašvaldība Eiropas Savienības fondu un Latvijas valsts budžeta līdzfinansēta projekta 2. posmā saņēmusi datortehnikas piegādi – 378 portatīvos datorus.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) uzsākusi Chromebook” digitālo iekārtu piegādi pašvaldībām visā Latvijā, lai mazinātu digitālo plaisu un datoru kā mācību līdzekli padarītu pieejamu katrā skolā ikvienam skolēnam. Līdz gada beigām plānots pašvaldībās nogādāt 35 791 portatīvos datorus.

Pagājušā gada nogalē tika realizēts projekta 1. posms, un tajā 440 portatīvos datorus saņēma 7.–9. klašu skolēni Talsu novadā. Par datoru uzturēšanu darba kārtībā rūpējas pašvaldības Informācijas tehnoloģiju nodaļa.

Portatīvos datorus skolēni izmantos gan stundu laikā mācību satura apguvei, gan valsts un skolas pārbaudes darbu, olimpiāžu darbu izpildei tiešsaistē, kā arī centralizēto eksāmenu nodrošināšanai. Lai gan primāri datori paredzēti 1.–6. klašu skolēniem, tos var izmantot visās klašu grupās.

Lai noteiktu piemērotāko datoru skaita sadalījumu katrai pašvaldības skolai, tika uzklausīti skolu viedokļi: iedalīto datoru skaits ir tāds, lai tos izmantojot lielākajās klasēs pēc skolēnu skaita 1.–6. klašu grupā, datoru pietiktu ikvienam klases skolēnam – tātad visa klase ir aprīkota ar nepieciešamo tehnisko nodrošinājumu mācību veiksmīgai un mūsdienām atbilstošai apguvei. Šajā projekta kārtā datori piešķirti visām novada skolām, izņemot Kolkas sākumskolu, kam 6 datori piešķirti jau projekta pirmajā kārtā, līdz ar to kopējais datoru skaits skolā ir lielāks nekā skolēnu skaits. Savukārt lielākajās novada skolās piešķirts tāds datoru skaits, lai ar tiem vienlaikus būtu nodrošinātas vismaz divas pilnas klases 1.–6. klašu grupā.

Datoru iepirkums īstenots projekta „Digitālās plaisas mazināšana sociāli neaizsargātajām grupām un izglītības iestādēs” ietvarā  ar Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda atbalstu. Iekārtu  sadales kvotas IZM piešķir proporcionāli mērķa grupas izglītojamo skaitam pašvaldībās 2023. gada 1. janvārī.

Portatīvās datortehnikas piegādi īstenos līdz 2023. gada beigām un to realizēs trīs posmos: 23 448 datoru piegādi 1.–6. klašu skolēniem uzsāka septembra beigās, 8193 datoru piegāde 7.–9. klašu skolēniem iecerēta novembrī, bet 4150 datoru piegāde vidusskolēniem paredzēta decembrī.

Iepirkumā izvēlēti trīs portatīvo datoru modeļi ar „Chrome” operētājsistēmu: „Acer Chromebook 511”, „Asus Chromebook CX1” un „HP Chromebook 14 G7”.