Novadā
Jaunietis strādā

No 1. jūnija līdz 31. augustam Latvijā notiek skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumi, kas jauniešiem sniedz lielisku iespēju iegūt jaunas prasmes un zināšanas, iekrāt naudu, kā arī iegūt pirmo darba pieredzi. Šobrīd jau 31 darba devējs Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Talsu filiālē pieteicis 129 darba vietas skolēniem darbam vasaras mēnešos. Šogad darba devējs ar lielāko reģistrēto darba vietu skaitu ir Talsu novada pašvaldība, plānojot nodarbināt jauniešus 38 īslaicīgās darba vietās.

Ik gadu par nodarbinātības pasākumiem vasaras brīvlaikā ir interese kā no darba devēju, tā skolēnu puses. Valsts līdzfinansētajās darba vietās strādāt var skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Skolēni nodarbinātības pasākumā piedalās uz laiku līdz vienam vai diviem mēnešiem.

Skolēni vecumā no 15 līdz 17 gadiem strādā septiņas stundas dienā (35 h nedēļā), savukārt pilngadīgie jaunieši – astoņas stundas dienā (40 h nedēļā). Skolēni saņem atalgojumu, kura apmērs ir proporcionāls nostrādāto stundu skaitam – saskaņā ar valstī noteiktās minimālās algas apmēru. Darba devējs no NVA saņem dotāciju skolēna ikmēneša darba algai 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, savukārt otru pusi algas skolēnam maksā darba devējs pats.

Šogad līdz 27. jūnijam NVA Talsu filiālē saņemti 444 skolēnu pieteikumi, taču skolēna reģistrācija gan vēl negarantē iesaisti pasākumā, jo valsts līdzfinansēto darba vietu skaits ir ierobežots, un darba devēji ir tie, kas izvēlas viņiem piemērotus darbiniekus no skolēnu vidus. Tā kā skolēnu pieteikšanās nodarbinātības pasākumā vēl turpinās, kopējais interesantu skaits par darbu vasarā vēl nav zināms. Saraksts ar brīvajām darba vietām pieejams NVA mājas lapā.

Pašvaldības iestādēs jūnijā plānots nodarbināt 29 skolēnus, jūlijā – 32 un augustā – 26. Vasaras darbu palīgstrādnieka, tūrisma informācijas konsultanta, bibliotekāra, apmeklētāju centra speciālista, ēkas dežuranta, lietveža, tehniķa un remontstrādnieka profesijās piedāvās veikt Talsu novada pašvaldības centrālā pārvalde, Mērsraga pagasta pārvalde, Vandzenes pagasta pārvalde, Valdemārpils pilsētas un Ārlavas pagasta pārvalde, Īves pagasta pārvalde, Laidzes pagasta pārvalde, Dundagas pagasta pārvalde, Kolkas pagasta pārvalde, Talsu pilsētas pārvalde, Mērsraga tūrisma informācijas centrs, Rojas tūrisma informācijas centrs, Valdemārpils tūrisma informācijas centrs, Talsu novada tūrisma informācijas centrs, Lībiešu saieta nams, Talsu novada Bērnu un jauniešu centrs, Talsu Galvenā bibliotēka, Talsu novada muzejs, pansionāts „Lauciene” un Upesgrīvas pamatskola. Savukārt Talsu novadā skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumu sadarbībā ar NVA visbiežāk īsteno darba devēji tūrisma, viesmīlības, lauksaimniecības, tirdzniecības un administratīvajās jomās.

„Talsu Galvenās bibliotēkas kolektīvam šogad augustā pievienosies Talsu 2. vidusskolas skolniece. Meiteni plānots iesaistīt dažādos praktiskos darbos – bibliotēkas apmeklētāju konsultēšanā, pakalpojumu nodrošināšanā, krājumu izvietošanā un dažādu aktivitāšu sagatavošanā. Skolēnu vasaras nodarbinātības programmā piedalāmies, lai veicinātu skolēnu ieinteresētību un izpratni par informācijas resursu pārvaldību, studiju iespējām un tās dotajām iespējām darba tirgū. Mums ir svarīgi, lai nākotnē bibliotēkas nozarē Talsu novadā būtu kvalificēti darbinieki. Skolēnam šī pieredze dod iespēju izprast tādus darba procesus kā informācijas vākšana, apstrāde, organizēšana, glabāšana, meklēšana, izplatīšana. Arī pagājušajā gadā nozīmīgu darbu bibliotēkā paveica kāda 12. klases skolniece, kura pēc vidusskolas absolvēšanas izvēlējās studijas Latvijas Universitātē Informācijas pārvaldības bakalaura studiju programmā. Ar šo studenti mums joprojām ir laba sadarbība. Viņa mācību nolūkos veido lasītāju klubiņu jauniešu auditorijai un iesaistās dažādu citu aktivitāšu īstenošanā. Redzēsim, kāda sadarbība izveidosies šogad, kā vasaras darbiniecei patiks pie mums un vai būs vēlme nākotnē izvēlēties šo profesiju,” stāsta Talsu Galvenās bibliotēkas direktore Rita Alkšbirze.

„Vasaras nodarbinātības projekts – tā ir iespēja skolēniem lietderīgi pavadīt vasaras brīvdienas, kā arī iegūt pirmo darba pieredzi un nopelnīt kabatas naudu. Gan jūlijā, gan augustā Talsu pilsētas teritoriju uzkopšanā un uzturēšanā tiks iesaistīti divi jaunieši. Vieni no pirmajiem darbiem, ko plānojam deleģēt, ir promenādes laipas eļļošana un krūmu griešana gan Pilskalnā un Dzirnavkalnā , gan citās pilsētas teritorijās. Katrā ziņā es ļoti ceru, ka abi jaunieši, kuri strādās mūsu pilsētas labā, vēl vairāk to iemīlēs caur sabiedriski aktīvu un enerģisku darbu,” izteicās Talsu pilsētas pārvaldes vadītājs Lauris Tīģers.

„Jau sesto gadu piedalāmies NVA programmā un esam ar to ļoti apmierināti. Jūlijā, kad mums tiek plānota kārtējā vasaras nometne bērniem un jauniešiem, piesaistīsim darbam divus palīgus, kuru uzdevums būs gan palīdzēt pedagogiem sagatavoties nometnei, gan no rīta sagaidīt nometnes bērnus, gan palīdzēt ikdienas aktivitātēs, gan fotografēt ikdienas gaitas, gan mācīties publicēt informāciju sociālajos tīklos. Piesaistot skolēnus, mums ir ļoti būtiski, lai jauniešu gūtu reālu darba pieredzi tieši darbā ar bērniem un jauniešiem,” pauž Talsu novada pašvaldības bērnu un jauniešu centra metodiķe Dace Sproģe.

Par darba pieredzi vasaras nometnē pagājušajā gadā Talsu novada Bērnu un jauniešu centrā stāsta Kate: „Tā bija neaizmirstama pieredze! Nometne bija pilna ar enerģiju, smiekliem un piedzīvojumiem. Darba pieredze nometnē ar bērniem bija ne tikai izklaidējoša, bet arī izglītojoša un izaicinoša. Tā deva iespēju attīstīt savas prasmes, iemācīties ko jaunu un iegūt lieliskas atmiņas. Mani pārsteidza un iedvesmoja, cik daudz bērni ir spējīgi sasniegt, ja viņiem ir iespēja izpaust savu potenciālu un izbaudīt kopā pavadīto laiku.”

Tā kā es karjeras aspektā virzos pedagoģiskā virzienā, darbs ar bērniem man palīdzēja gūt pieredzi šajā jomā, vairāk izprast bērnu psiholoģisko stāvokli un pieeju efektīvākam darbam. Nometnes dienas gaita ir piepildīta ar dažādām aktivitātēm, kuru laikā svarīgi saprast, kā rīkoties, kā reaģēt, precīzi novērtēt situāciju,” ar saviem spilgtākajiem aizvadītās vasaras piedzīvojumiem Talsu BJC dalās Elizabete.

Savukārt Viktorija par gūto vasaras piedzīvojumu un darba pieredzi stāsta: „Talsu BJC manā karjeras dzīvē deva pirmās darba iespējas, esot kā brīvprātīgo darbu veicējai dažādos pasākumos, tostarp iesaistījos darbos divās vasaras nometnēs „Radošās nedēļas”. Darbs nometnē bija ar dažāda vecuma un skaita bērniem, kas dažbrīd bija izaicinoši, bet ļoti noderīgi un interesanti. Lielākoties aktīvi nodarbināju un pieskatīju nometnes dalībniekus, rūpējos, lai viss norit pēc plāna, kā arī lai bērni ir ieguvuši lieliskas atmiņas! Šis darbs man iemācīja novilkt robežas starp rūpēm un disciplīnu.”

Kopumā Latvijā iespēju strādāt vasaras brīvlaikā šogad varēs izmantot vairāk nekā 10 tūkstoši skolēnu, gūstot profesionālā darba pieredzi pašvaldībās, birojos, kultūras un sporta iestādēs, veikalos, ēdināšanas uzņēmumos, zemnieku saimniecībās un daudzās citās darba vietās.