Narkotikas būtiski ietekmē veselību un drošību ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā. Pagājušā gada Eiropas ziņojuma par narkotikām analīzes galvenais vēstījums ir ‒ nelegālo narkotiku lietošanas ietekme šobrīd mūsu sabiedrībā ir vērojama gandrīz visur. Teju visu, kam piemīt psihoaktīvas īpašības, ir iespējams lietot kā narkotiku. Plašā un salīdzinoši vieglā narkotiku pieejamība liek vērst uzmanību arī uz aizliegto vielu lietošanas problēmām un to risinājumiem Talsu novadā.
Narkotiku izplatību Talsu novadā ir pārsteidzīgi saukt par sērgu
Talsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Māris Grīnvalds stāsta, ka saņemtā informācija par narkotisko un psihotropo vielu apriti tiek nodota Valsts policijai, un 2023. gadā šādas ziņas saņemtas reti.
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Madara Šeršņova, reaģējot uz mediju vidē izskanējušo informāciju par narkotiku neprātu Dundagas pusē, kliedē bažas; šobrīd Dundagas pusē ir viens aktīvs kriminālprocess par narkotisko vielu apriti, kurā notiek izmeklēšana. Savukārt 2022. gada aprīlī Valsts policijas amatpersonas kādā īpašumā Dundagā kriminālprocesā izņēma vairāk nekā 100 gramus marihuānas. Šobrīd izmeklēšana jau ir pabeigta.
M. Šeršņova skaidro, ka ir nepamatoti un pārsteidzīgi narkotiku izplatību Dundagas pusē saukt par sērgu: „Ja runājam par narkotisko vielu apriti pēdējā laikā un salīdzinājumā ar citām pilsētām, Dundagā tā nav iezīmējusies kā problēma ikdienā. Proti, pagājušajā gadā no kādas medicīnas iestādes Dundagā par narkotisko vielu iespējamu lietošanu nogādātas divas personas, no citas adreses – viena persona. Pret šīm personām uzsākti administratīvo pārkāpumu procesi. Tāpat, veicot ikdienas pienākumus, tiek fiksētas personas, kuras pie automašīnas stūres sēdušās alkoholisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē un Dundagā, Dundagas pagastā pagājušajā gadā nav fiksēti gadījumi, kur personas pie transportlīdzekļa stūres atradušās apreibinošo vielu ietekmē. Pagājušajā gadā alkoholisko dzērienu ietekmē gan pieķertas vairāk nekā desmit personas”.
Dundagas pagasta pārvaldes vadītājs Andris Kojro norāda, ka šāda problemātika pārvaldes redzeslokā līdz šim nav bijusi un tiek plānota tikšanās ar tiesībsargājošo iestāžu pārstāvjiem, lai izrunātu pārvaldes iespējas veikt preventīvus pasākumus.
Atkarību profilakses galvenais uzdevums ir nodrošināt drošu vidi un konfidencialitāti
Talsu novadā darbu ar atkarīgām un līdzatkarīgām personām organizē Talsu novada Sociālais dienests, kura speciālisti ir profesionāli apmācīti un gatavi rīcībai arī ārkārtējās situācijas un tās radīto seku apstākļos. Sociālā dienesta Atkarību profilakses speciāliste Evelīna Zunde saka: „Šobrīd uz atkarību profilakses kabinetu nāk mazāks skaits intravenozo narkotiku lietotāju, un šāda samazinājuma tendence novērojama vairāku mēnešu periodā. Viens no iemesliem skaita samazinājumam ir aukstie laikapstākļi. Konsultēšana, analīžu veikšana un šļirču maiņa ir anonīma. Atkarību profilakses kabineta speciālista galvenais uzdevums ir nodrošināt drošu vidi un konfidencialitāti. Esam uzsākuši novada teritorijas apbraukāšanu, lai plašāk informētu novada iedzīvotājus par iespēju veikt eksprestestus un par atbalsta pakalpojumiem”.
„Ja persona vēlas saņemt kādu no Sociālā dienesta pakalpojumiem vai, izvērtējot klienta individuālās vajadzības, sociālais darbinieks secina, ka tas ir nepieciešams, speciālists vienmēr pārrunā ar personu, ko tā pati vēlas, vai viņš pats saskata atkarību problēmas, vai vēlas saņemt kādu no palīdzības veidiem. Lietojot vielas, pazūd negatīvās emocijas, tāpēc cilvēki to dara. Cilvēkiem ar dažāda veida atkarībām, dzīvojot noliegumā, nav nekādas motivācijas mainīt savu ikdienu, bet sociālais darbinieks var veicināt nolieguma mazināšanos. Sociālie darbinieki to nevar izārstēt, var tikai kopā ar klientu mazināt atkarības kaitējumu, atbalstīt un informēt, kur var saņemt palīdzību. Talsu novadā ir izveidotas un darbību sākušas atbalsta grupas personām ar atkarību problēmām. Tās ir konfidenciālas un pieejamas bez maksas. Iespējams arī saņemt sociālā darbinieka individuālās konsultācijas,” komentē Talsu novada Sociālā dienesta atbalsta nodaļas darbam ar pilngadīgām personām vadītāja Gunta Fībiga.
Izglītības iestāžu pedagogi un atbalsta personāls aktīvi iesaistās jauniešu izglītošanā
Pusaudžu vecumā sākta atkarību izraisošo vielu izmēģināšana vai pat ikdienas lietošana negatīvi ietekmē fizisko veselību, psihisko labklājību un spējas socializēties. Agrā vecumā sākta vielu lietošana palielina iespēju, ka šī ieraduma sekas turpināsies arī pieaugušā vecumā.
Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītāja vietniece Rudīte Blāze apliecina, ka novadā tiek aktīvi īstenoti dažādi izglītojoši pasākumi par dzīvībai bīstamu vielu aprites riskiem.
Viņa klāsta: „Izglītības pārvaldei un izglītības iestādēm ir sadarbība ar Pašvaldības un Valsts policiju, skolu administrāciju un atbalsta personālu par pasākumiem, lai novērstu un ierobežotu psihotropo, narkotisko un atkarību izraisošo vielu lietošanu skolēnu vidū. Ikdienā preventīvi šo darbu veic mācību priekšmetu skolotāji un klašu audzinātāji, iesaistās arī atbalsta personāls. Izglītības iestādes organizē pasākumus, pieaicinot Valsts policijas darbiniekus, kas papildu pedagogiem veic informatīvi izskaidrojošu darbu skolēniem saistībā ar atkarību izraisošu vielu lietošanu, tajā skaitā alkoholu, tabaku, narkotiskām vielām, par sekām un atbildību to lietošanas vai izplatīšanas gadījumos”.
R. Blāze piebilst, ja ir saņemta informācija par šo vielu apriti, izglītības iestāde ir tiesīga iesaistīt, un arī vajadzības gadījumā iesaista, likumsargājošo iestāžu pārstāvjus iespējamo pārkāpumu fiksēšanai un novēršanai. Turklāt Valsts policijas pārstāvji mēdz ierasties arī iepriekš neizziņotās vizītēs.
Tu nevari būt vienaldzīgs! Kā un kur meklēt palīdzību?
Valsts policija uzsver, ka cīņa ar nelegālo alkoholu, tabaku un narkotikām ir kopīga, tāpēc iedzīvotāji ir aicināti ziņot, ja ir aizdomas par narkotisko vai psihotropo vielu tirgošanu.
Vienotais Valsts policijas uzticības tālrunis informācijas sniegšanai par likumpārkāpumiem un tos izdarījušām personām: 67075444 (šis ir automātiskais atbildētājs, tāpēc informācijā precīzi jādefinē vieta, laiks, notikums un iesaistītās personas). Ja nepieciešama tūlītēja palīdzība, jāzvana 110! Valsts policijas e-pasts informācijas sniegšanai par likumpārkāpumiem un tos izdarījušām personām: uzticiba@vp.gov.lv.
Valsts policija visbiežāk cīnās ar sekām, nevis cēloņiem, tāpēc tā īpaši aicina bērnu un jauniešu vecākus un/vai aizbildņus būt vērīgiem. Jāatceras, ka pirmie, kuri var pamanīt, ka jaunietis ir sācis lietot narkotikas, ir viņu tuvinieki – vecāki, radinieki, draugi, skolas, klases biedri, skolotāji. Ja policija konstatē, ka persona ir narkotisko vielu ietekmē, viņu aizved uz ekspertīzi.
Galvenie iemesli, kāpēc jaunieši uzsāk lietot narkotikas:
- vienaudžu spiediens;
- vēlēšanās iegūt pieaugušā statusu;
- ziņkārība, interese visu izmēģināt;
- zema pašcieņa;
- nestabila situācija ģimenē.
Pazīmes, kas būtu jāievēro bērnos un jauniešos, kuriem draud šī problēma:
- antisociāla uzvedība (noziegumu izdarīšana);
- sekmju pasliktināšanās skolā;
- agrāk svarīgas sociālās vai atpūtas aktivitāšu samazināšanās vai pārtraukšana;
- skolas kavēšana vai neapmeklēšana;
- motivācijas trūkums, nolaidība;
- miega traucējumi;
- svārstīgs, depresīvs noskaņojums;
- nesaskaņas ar vecākiem, ātra aizkaitināmība;
- lielākas kabatas naudas prasīšana, nepamatojot tās nepieciešamību;
- fiziskas pazīmes:
- nepatīkams aromāts (tabakas, alkohola, marihuānas)
- dūrienu pēdas vēnās
- personiskajās mantās atrodamas tabletes, LSD markas, īpatnējas „cigaretes”.
Talsu novadā Atkarību profilakses speciālista kabinets un HIV profilakses punkts atrodas „Zvirgzdu pansijā”, Zvirgzdos, Laidzes pagastā. Pieņemšana notiek ar iepriekšēju pierakstu, sazinoties ar Atkarību profilakses speciālisti Evelīnu Zundi (tālrunis 20228756; evelina.zunde@talsi.lv). Narkoloģiskā palīdzība ir specializēta un augsti kvalificēta profesionālā palīdzība alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vielu, azartspēļu vai datorspēļu atkarības diagnostikā un ārstēšanā labprātīgi pēc personas vēlēšanās. Vairāk par Sociālā dienesta atbalstu un pakalpojumiem personām ar atkarību problēmām var uzzināt šajā tabulā. Informācija TIKAI narkotiku lietotājiem par to, kā sevi pasargāt pieejama šeit.
Kāda ir atbildība?
Likums paredz, ka par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos vai glabāšanu nelielā apmērā vai par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu lietošanu, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu no 50 līdz 280 eiro. Savukārt, ja persona atkārtoti gada laikā ir nonākusi policijas redzeslokā par narkotisko vielu lietošanu, tad iestājas kriminālatbildība. Krimināllikumā minēts, ka par narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos vai glabāšanu nelielā apmērā bez nolūka tās realizēt, vai narkotisko vai psihotropo vielu neatļautu lietošanu, ja to izdarījusi persona, kura brīdināta par kriminālatbildību par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos, glabāšanu un lietošanu, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.