Novadā
kopbilde
Lietuva

Būtiski mazinoties Covid-19 ierobežojošajiem noteikumiem, arī pašvaldībās atsākas starptautiskās sadarbības aktivitātes. Talsu novada vārds maija beigās tika pārstāvēts pie sadarbības partneriem Alānijā (Turcija) un Prieņos (Lietuva).

Turcija

Laikā no 26. maija līdz 29. maijam Talsu novada delegācija atradās  Alānijā, kur notika 20. Starptautiskais kultūras un mākslas tūrisma festivāls. Delegācijas sastāvā bija Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja Ginta Petra, Talsu novada tūrisma centra speciāliste tūrisma jomā Līva Maķe un sporta centra “Lauciene” vadītājs Normunds Krūze.

Vizītes laikā mūsu delegācija tikās ar Alānijas pilsētas mēru, deputātiem, vadības pārstāvjiem, Kultūras un tūrisma komitejas prezidenti, ar citu klātesošo ārvalstu delegāciju pārstāvjiem no Lietuvas (Trakai un Šilute) un Vācijas (Gladbeck un Oer-Erkenschwick), gan ar vairākiem tūrisma, kultūras un mākslas jomas pārstāvjiem.

Mūsu delegācija apmeklēja vairākas festivāla aktivitātes, pārrunāja kultūras, sporta un tūrisma aktualitātes un uzsāka sarunas par atsevišķu projektu nākotnes perspektīvām un kopējo sadarbības attīstību nākotnē.

Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja Ginta Petra vizīti vērtē kā produktīvu, jo izdevies sastapt domubiedrus mākslas un kultūras jomā vairāku nākotnes ideju realizēšanai. Pēc savas iniciatīvas, izdevies iepazīties ar vairākiem individuālajiem māksliniekiem, kurus varētu uzņemt Sabilē. Tāpat veiksmīgi izdevies prezentēt un popularizēt Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centru.

Līva Maķe, Talsu novada Tūrisma informācijas centra speciāliste tūrisma jomā, informēja, ka vizītes laikā izdevies pārrunāt vairākus ar tūrisma nozari saistītas aktualitātes – kopīgo un atšķirīgo starp turienes un mūsu tūrisma informācijas centru funkcijām, tūrisma teritoriju pārraudzību, privātā sektora lomu tūrisma attīstībā reģionā, pašvaldības iesaisti tūrisma objektu atjaunošanā un uzturēšanā, kā arī citus jautājumus. Tāpat novērotas vairākas pieejamības veicināšanas iespējas tūrisma objektos. “Iepazīstot Alānijas cilvēkus, viņu tradīcijas un vērtības, uzskatu, ka Turcijā ļoti augstu tiek vērtētas dabas un kultūrvēsturiskās vērtības, kuras arī mūsu novadā ir nozīmīgs tūrisma resurss. Ikviens satiktais Turcijas pārstāvis, kurš ir viesojies Talsos vai mūsu novadā, šo vizīti atceras ar smaidu un pozitīvām emocijām, atceras vairākas apciemotās vietas un satiktos cilvēkus. Vairākas reizes tika pieminēts mūsu lielākais un tradicionālākais tirgus – Dižmāras gadatirgus. Priecājos, ka vairāki no manis satiktajiem cilvēkiem atpazina Talsu saulīti kā Talsu pilsētas simbolu.” sacīja L. Maķe.

kopbilde
Turcija

Talsu novada pašvaldības delegācija Alānijas mēram Adem Murat Yucel dāvanā pasniedza Talsu keramikas darbnīcas “Ciparnīca” veidotu dzeltenu māla bļodu, kas simbolizē Talsu saulīti.

Festivālā ar stendu katru gadu tiek pārstāvēta arī Latvija. Stendā tiek izvietoti tūrisma materiāli un tiek prezentēta mūsu valsts, kā arī  tiek prezentēts Latvijas gastronomiskais piedāvājums. Talsu novads piedāvāja nobaudīt iecienītos Talsu piensaimnieka sierus – “Talsu ritulis” un “Deviņkalnu siers”, gardās rudzu, sēklu un burkānu maizes no “Ainas maize”, kā arī dabīgās sulu želejkonfektes no “Skim”.

Lietuva

No 27. līdz 29. maijam Talsu starptautiskā sadarbības pilsēta Prieņi (Lietuva) svinēja 520. gadu jubileju.  Arī Talsu novada pašvaldība saņēma ielūgumu uz šiem nozīmīgajiem svētkiem, un sadarbības partnerus sveikt devās Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Dainis Karols un Lībagu un Strazdes pagasta pārvaldes vadītājs Ģirts Kalnbirze. Talsi ir pirmie starptautiskie partneri Prieņu pilsētai, ar ko pirmais sadarbības līgums noslēgts jau 1999. gadā. Arī viņiem valstī noteikto aizliegumu dēļ plašs svētku pasākums nebija noticis divus gadus, tādēļ šajā jubilejas reizē tas pulcēja gan viesu delegācijas, gan arī ļoti lielu vietējo iedzīvotāju skaitu.

Vizītes laikā notika svinīgā pieņemšana administratīvajā centrā pie Prieņu mēra Alvydas Vaicekauskas. Viesu delegācijām bija iespēja aplūkot pēdējo gadu laikā realizētos projektus (vides labiekārtojums, daudzfunkcionāls sporta centrs, peldbaseins u.c.), kā arī pārrunāt aktuālos jautājumus, piemēram, projektu realizāciju, izglītības un sociālās jomas aktualitātes, Covid-19 un Krievijas izraisītā kara sekas Ukrainā.

Prieņu mērs Alvydas Vaicekauskas augsti novērtē mūsu novadu seno draudzību, veltot atzinīgus vārdus Talsu novada iedzīvotājiem. Kopējās sarunās iezīmējās arī turpmākās sadarbības virzieni, īpaši sociālajā un izglītības jomā.

Dana Vecmane