Novadā

24. oktobrī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs darba vizītē apmeklēja Talsu novadu, kas bija devītā reģionālā vizīte kopš prezidentūras sākuma. Vizīte sākās Rojas Jūras zvejniecības muzejā, kur, līdztekus iestādes apskatei, prezidents tikās ar Talsu novada pašvaldības un Rojas pagasta pārvaldes pārstāvjiem, pārrunājot dažādus jautājumus – skolu tīklu, demogrāfijas un darbinieku piesaistes jautājumus, kā arī esošo birokrātisko slogu un pirms diviem gadiem īstenoto administratīvi teritoriālo reformu.

„Viena no problēmām, kas sāk parādīties ne tikai pašvaldībās, bet valsts līmenī, ir ļoti liela birokrātija Uz birokrātiju norādīja arī Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa. Tāpat aizvien biežāk atklājas problēmas būvniecības kvalitātē un iespējamajā sadārdzinājumā. Diemžēl šobrīd nav ideju, kā ar to tikt galā, jo tā ir arī ekonomikas problēma. Mēs apzināmies, ka šī ir problēma un, protams, tiek meklēts risinājums, bet diemžēl nav burvju nūjiņas, lai uzreiz to mainītu,” sacīja Valsts prezidents.

Valsts prezidents Rojā viesojās eksporta zivrūpniecības uzņēmumā SIA „Banga Ltd”, kur viņu sagaidīja īpašnieki Raivis un Ingus Veckāgani. Vizītes laikā prezidents iepazinās ar uzņēmuma darbību, tehnoloģiskiem risinājumiem, nākotnes plāniem un investīcijām, kā arī apsprieda vairākus zivrūpniecības nozarei aktuālus jautājumus. Pēc ekskursijas ražotnē uzņēmuma pārstāvjiem bija iespēja ar Valsts prezidentu pārrunāt aktuālākos jautājumus un izaicinājumus zivrūpniecības nozarē, kuros būtu nepieciešams valsts atbalsts.

Pēc vizītes Rojā delegācija devās uz smiltsērkšķu audzēšanas un pārstrādes ģimenes uzņēmumu z/s „Cukuriņi”, kur iepazina mūsu puses smiltsērkšķu audzētāju ikdienu.

Emocionālākā tikšanās bija ar pacientiem, bērniem un jauniešiem ar īpašām vajadzībām, darbiniekiem un vecākiem ģimeņu un bērnu attīstības centrā „Brīnumiņš”, lai tuvāk iepazītu centra darbību un uzklausītu ģimeņu, kurā aug bērni ar īpašām vajadzībām, dzīvesstāstus, galvenos izaicinājumus un birokrātisko slogu. Vizītes laikā „Brīnumiņā” prezidentam bija arī kāda negaidīta atkalsatikšanās. 24. jūlijā prezidents apmeklēja Kuldīgas slimnīcu un tieši tajā laikā tur piedzima talseniece Terēze, kuru toreiz prezidents sveica ar kartīti. Tagad Terēzei jau ir trīs mēneši un atkal ir iespēja tikties ar E. Rinkēviču. „Ļoti labi atceros to dienu Kuldīgā. Jau gandrīz kāpjot mašīnā man dakteris paziņoja, ka, kamēr esmu bijis vizītē vienā Dzemdību nodaļas galā, tikmēr otrā ir piedzimusi Terēze. Tāpēc šodien bija pārsteigums, viņu atkal satiekot,” sacīja Valsts prezidents.

Vizītes laikā E. Rinkēvičs devās uz Pastendi, kur tikās ar sadzīves metālizstrādājumu produktu ražotāja SIA „Brabantia Latvia” pārstāvjiem. Uzņēmums dalījās pieredzē ar ilgtspējīgas uzņēmējdarbības praksi gan produktu ražošanā, gan energoefektīvā uzņēmuma darbībā. Savukārt mūsdienīgu pieeju lietišķajā mākslā E. Rinkēvičam demonstrēja zīmola „Vidū” radītāja Una Rozentāle, kura deva iespēju arī prezidentam pašam iemēģināt audēja arodu.

Viena no svarīgākajām vizītes daļām notika Talsu Tautas nama lielajā zālē, kur Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs tikās ar Talsu novada iedzīvotājiem un atbildēja uz jautājumiem.

E. Rinkēvičs, uzrunājot iedzīvotājus, sacīja: „Iespaids par Talsu novadu ir ļoti pozitīvs. Katrs novads atšķiras, tāpēc, viesojoties reģionos, ir svarīgi tikties ar dažādām iedzīvotāju grupām, jo tas dod iespēju saprast reģionu problēmas – veselības aprūpe pieejamība, darbaspēks, projektu virzība. Prezidents nav Laimes lācis, kas ar vienu mājienu var atrisināt visas problēmas, bet man ir iespēja tās aktualizēt, informēt ministrus un sekot līdzi darbības gaitai. ”

Iedzīvotāji uzdeva jautājumus par plānotajiem grozījumiem deklarāciju iesniegšanā; par pensijām un to indeksāciju; par banku sektorā pieaugošajām pakalpojumu cenām un kreditēšanas iespējām; elektrības cenām; iedzīvotāju skaita samazināšanos novados; par birokrātisko slogu, uzsākot jaunu uzņēmējdarbību. Jaunieši pateicās prezidentam par viņa darbu un teica, ka tieši viņš ir iedvesmojis pēc vidusskolas turpināt studijas politoloģijā.

„Paskatieties uz savu pilsētu un novadu iebraucēju acīm, cik patiesībā viss ir skaisti un sakopti, ne tā kā dažviet Rīgā. Cik patiesībā esam tālu tikuši. Vienmēr vēlamies kļūt labāka un attīstītāka valsts, līdzināties valstīm, kur vidējais līmenis ir ļoti augsts, un tas ir labi, ka vēlamies kļūt vēl labāki. Tomēr ieteiktu arī paskatīties no malas, cik patiesībā daudz jau ir izdarīts,” noslēgumā sacīja Valsts prezidents.

Video no vizītes pieejami Valsts kancelejas tīmekļvietnē.