Drošība

Janvāra vidū informējām, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) pieņēmis lēmumu no 1. februāra slēgt Sabiles VUGD posteni trūkstošo resursu dēļ. 16. janvārī Talsu novada pašvaldībā tika iesniegts deviņu Talsu novada domes deputātu pieprasījums, kurā lūgts tuvākajā domes sēdē iekļaut darba kārtības jautājumu par Sabiles VUGD posteņa saglabāšanu. 26. janvāra domes sēdē deputātu vairākums atbalstīja lēmumprojektu, kas paredz aicināt valdību izstrādāt plānu noturīga finansējuma nodrošinājumam VUGD budžetā, tostarp Sabiles VUGD postenim, lai nodrošinātu nepārtrauktu darbu un gatavību dažādām krīzes situācijām, glābjot cilvēku dzīvības un materiālās vērtības.

4. janvārī VUGD Kurzemes reģiona pārstāvji informēja Talsu novada domes priekšsēdētāju Evu Kārkliņu un Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītāju Zigmundu Brunavu par situāciju dienestā nodarbināto un tehniskā nodrošinājuma jomā, kā arī skaidroja Sabiles posteņa slēgšanas iemeslus.

„Iepriekš nebijis nodarbināto trūkums un nepietiekams tehniskais nodrošinājums mums licis pieņemt šo grūto lēmumu, lai kaut nedaudz risinātu esošo situāciju. Sabiles postenis izvēlēts, rūpīgi analizējot dažādus aspektus, tajā skaitā izsaukumu skaitu un veidu šajā teritorijā, jo mums bija svarīgi, lai ietekme uz sabiedrību būtu pēc iespējas mazāka. Šāda posteņa optimizācija ļauj pastiprināt apkārt esošās struktūrvienības, jo posteņos palielināsies štata vietu skaits un papildus apkārtējās daļās un posteņos samazināsies vakanto amatu skaits,” skaidro VUGD priekšnieks ģenerālis Oskars Āboliņš.

Izveidojusies situācija neapmierina Talsu novada iedzīvotājus, uzņēmējus un deputātus, tāpēc tika nosūtīta atklāta, vairāku iedzīvotāju parakstīta vēstule Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, Iekšlietu ministram Mārim Kučinskim, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšniekam Oskaram Āboliņam, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājam Raimondam Bergmanim, kā arī informācijai Talsu novada domei un medijiem. Tajā aicināts nekavējoties VUGD budžetā paredzēt finansējumu ugunsdzēsēju posteņa saglabāšanai Sabilē un atbilstīga finansējuma piešķiršanai VUGD 2023. gada budžetā, lai garantētu ikviena valsts iedzīvotāja drošību neatkarīgi no viņu atrašanās un dzīvesvietas.

26. janvāra domes sēdē tika uzaicināti piedalīties arī VUGD pārstāvji.

„Lēmums slēgt Sabiles posteni noteikti nebija viegls un spontāns, tas bija ilgi un rūpīgi pārdomāts. Mēs esam situāciju, izbraukumu skaitu un tendenci vērojuši jau vairākus gadus, tostarp veikuši rūpīgu riska novērtējumu analīzi par iespējamo ietekmi uz sabiedrību un arī skatījušies, kādi ir resursi blakus Sabiles postenim. Es gribētu likt akcentu uz to, ka Sabiles postenis nav atsevišķa struktūrvienība, dienests strādā kā viens vesels, kā viena liela komanda un, tāpat kā līdz šim, ugunsdzēsēji glābēji darīs visu, lai maksimāli ātri ierastos notikuma vietā. Lēmums par Sabiles posteņa optimizēšanu pieņemts, turpinot VUGD optimizācijas pasākumus un pārskatot esošo struktūrvienību izvietojumu. Sabiles apkaimes iedzīvotājiem tuvākais postenis ir Kandavā, kas ir apmēram 13 kilometru attālumā no Sabiles. Kandavā šobrīd norisinās jaunā katastrofu pārvaldīšanas centra būvniecība, kas šajā situācijā ļaus efektīvāk izmantot esošos ierobežotos resursus un nodrošināt dzīvības glābšanu,” stāsta VUGD priekšnieka vietnieks Jānis Grīnbergs.

Līdztekus VUGD pārstāvji diskusijas laikā uzsvēra, ka šā brīža situācija liecina, ka VUGD esošais ugunsdzēsēju glābēju skaits ir nepietiekams, bet materiāli tehniskais nodrošinājums un depo ēkas ir morāli un fiziski novecojušas.

„Lēmuma pieņemšanā par Sabiles posteņa optimizēšanu nozīme bija arī VUGD izsaukumu skaitam un veidam. Līdztekus Sabiles posteņa ēka atrodas pilsētas vēsturiskajā centrā, līdz ar to nav iespējams mainīt depo vārtu izmēru un veikt garāžas padziļināšanu, lai tajā izvietotu jaunāko un modernāko tehniku. Esošais tehniskais nodrošinājums  neatbilst mūsdienīgas darba aizsardzības un darba vides prasībām. Protams, es esmu par to, lai katrā pilsētā būtu uzcelts jauns postenis, bet diemžēl šāda situācija ir veidojusies nepietiekama finansējuma rezultātā,” skaidro Kurzemes reģiona brigādes komandieris pulkvežleitnants Vilnis Bents.

Domes sēdes laikā Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs Zigmunds Brunavs uzsvēra, ka, palielinoties attālumam no VUGD posteņa, samazinās palīdzības sniegšanas ātrums. „Ņemot vērā, ka VUGD ugunsdzēsēju postenis Sabilē atrodas vairāku nozīmīgu ceļu krustpunktā, tas ir ļoti nozīmīgs Sabiles apkaimes iedzīvotājiem un sniedz atbalstu gan Talsu, gan kaimiņu novadiem. Svarīgas šajos glābšanas darbos vienmēr ir pirmās minūtes un riskēt ar cilvēku dzīvībām nav pieļaujams,” pauž Z. Brunavs.

Domes sēdē izskanēja vairāki viedokļi par to, ka tieši zemā atalgojuma dēļ vairākos Latvijas teritoriālo struktūrvienību posteņos un daļās trūkst darbinieku. Tas nozīmē, ka teritorijās, kas ir tālāk no pilsētu centriem, cilvēki ir pakļauti riskam – krīzes vai nelaimes situācijās palikt bez palīdzības. Ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir tiesības uz dzīvību un veselību, taču, samazinot posteņus vai pārdislocējot darbiniekus, šī – viena no valsts pamatfunkcijām – netiek nodrošināta. Šādi ir apdraudētas un netiek nodrošinātas cilvēku pamattiesības uz veselību un dzīvību un drošu un nekaitīgu vidi, ko aizsargā Satversmes 89. panta un 115. panta tvērums.

Lai arī pieprasījumu par Sabiles VUGD posteņa saglabāšanu iesniedza deviņi deputāti, par lēmumprojektu nobalsoja 17 deputāti, pret bija viens, savukārt viens deputāts balsojumā atturējās.

Renāte Freiberga