Talsi

Talsu tirgus ēkas Ezera ielā 7 sliktais tehniskais stāvoklis jau vairākus gadus ir bijis pašvaldības prioritāri risināmo jautājumu sarakstā. Pagājušajā gadā Talsu novada pašvaldība saņēma pozitīvu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atzinumu, kas ļāva ņemt aizņēmumu ēkas atjaunošanai. Tomēr tā izrādījusies daudz sarežģītāka, nekā sākotnēji bija plānots.

Talsu tirgus atjaunošana jau ilgstoši ir bijusi viena no nepieciešamībām, kā īstenošanai pašvaldība meklējusi dažādas finansējuma un aizņēmuma ņemšanas iespējas. Tas izdevās 2022. gadā, kad pašvaldība saņēma pozitīvu VARAM atzinumu par projekta atbilstību pašvaldības attīstības programmai. Tas, saskaņā ar likumu „Par valsts budžetu 2022. gadam”, pašvaldībai ļāva ņemt aizņēmumu Valsts kasē, kas bija apgūstams 2022. gadā.

Tā kā iepriekš neparedzētu apstākļu dēļ tirgus ēku nebija iespējams atjaunot līdz 2022. gada beigām, tad tagad būvdarbu pabeigšanai nepieciešams papildu pašvaldības finansējums un garāks izpildes laiks.

Reģenerēt degradēto teritoriju un veicināt teritoriālo izaugsmi –

tāds ir kopējais Talsu tirgus ēkas Ezera ielā atjaunošanas mērķis. Esošā ēka tiks pielāgota mūsdienu prasībām, saglabājot tās vēsturisko izskatu un uzlabojot kopējo šīs teritorijas ainavisko kvalitāti. Tas būs atbalsts mazajiem un vidējiem uzņēmējiem, mājražotājiem un zemnieku saimniecībām, kas ikdienā produkciju realizē tieši Talsu tirgū.

2022. gada 7. jūlijā Talsu novada pašvaldība noslēdza būvdarbu līgumu ar SIA „Telms” par Talsu tirgus ēkas atjaunošanu. Kopējā līguma summa bija 698 959,42 eiro (ar PVN), bet būvdarbu beigu termiņš bija noteikts 2022. gada 28. decembris.

Būvdarbu laikā tika konstatētas neatbilstības jumta konstrukciju risinājumos, tāpat bija nepieciešams papildu finansējums pamatu un ēkas fasādes siltināšanai un būvniecības tehnoloģisko risinājumu maiņai, tāpēc pērnā gada 4. oktobrī tika noslēgta vienošanās, palielinot būvdarbu izmaksas par 62 845,14 eiro (ar PVN).

2022. gada 15. decembrī SIA „Telms” iesniedza papilddarbu tāmi 49 088,25 eiro (ar PVN). Tajā iekļautais finansējums nepieciešams, lai nodrošinātu ēkas pabeigtību, ņemot vērā radušos situāciju ar jumta konstrukciju risinājuma pilnīgu nomaiņu un tam sekojošām pārējo būvdarbu izmaiņām – ventilācijas iekārtu izvietojumu, loga vitrīnu nostiprināšanu ēkas jumta zonā, griestu izbūvi.

Šo faktoru dēļ ēkas nodošana ekspluatācijā un pilnīga finansējuma apguve 2022. gadā nebija iespējama, tāpēc šogad, 3. janvārī, pašvaldība ar būvuzņēmēju noslēdza vienošanos par līguma termiņa pagarināšanu būvdarbiem līdz 28. februārim, bet fasādes atjaunošanai – līdz 2023. gada 31. maijam.

Paredzēs finansējumu 2023. gada budžetā

Tirgus ēkas atjaunošanai finansējums tika piešķirts saskaņā ar likuma „Par valsts budžetu 2022. gadam” nosacījumiem, kas paredzēja, ka aizņēmumu varēja izlietot tikai 2022. gadā. Neparedzēto darbu un ierobežoto termiņu dēļ pašvaldība pagājušajā gadā  neapguva finansējumu 115 212,04 eiro (ar PVN) apmērā, tāpēc gan šo finansējumu, gan papildu nepieciešamos 49 088,25 (ar PVN) paredzēts piešķirt no pašvaldības 2023. gada budžeta. Talsu novada domes deputāti jautājumā par finansējuma piešķiršanu lēmumu pieņems Talsu novada domes sēdē 26. janvārī.