Kultūra Talsi

Pērn atjaunotais Talsu tirgus ir ieguvums vietējiem cilvēkiem un viesiem vairākos veidos. Tas ne tikai uzlabojis vides kvalitāti vecpilsētas zonā, bet arī pozitīvi mainījis tirgošanās un iepirkšanās paradumus pilsētā. Tirgus pārvērtības klātienē novērtēja arī skates Gada labākā būve Latvijā 2023” žūrija, kas šo ēku iekļāvusi nominantu sarakstā.

Talsu tirgus atjaunošana jau ilgstoši bija viena no Talsu novada pašvaldības prioritātēm, ko veiksmīgi īstenoja gan projektētājs SIA Lejnieku projektēšanas birojs”, gan pēcāk būvnieks SIA Telms”.

Sandra Pētersone, Talsu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece, sagaidot skates žūriju, uzsvēra, ka pašvaldībai bija būtiski, ēku atjaunojot, saglabāt tās stilistiski vēsturisko izskatu, tā nepārraujot iedzīvotāju piesaisti konkrētajai teritorijai, ēkai un tirgošanās tradīcijām.

SIA Lejnieku projektēšanas birojs” projektu vadītāja Ance Bērziņa pastāstīja, ka sākotnēji bijušas diskusijas par ēkas apdares materiālu: balto ķieģeļu klājumu.

Vēlējāmies saglabāt atsauci uz agrāko apdares materiālu, tāpēc izvēlējāmies Latvijā vēl tik bieži neredzētu risinājumu: no minerālu un smilts masas veidotu ķieģeļu trafaretu klājumu. Tie nav līmēti ķieģeli, bet gan no šīs masas ar rokām uz fasādes izveidoti,” teica A. Bērziņa.

Iegūtais rezultāts ir vēsturiskā veidola saglabāšana, iedvešot objektā mūsdienu auru. Tirgus ēkā saglabātas agrākās nesošās konstrukcijas, arī kolonnas, iekštelpās izvēlēts pieskaņots flīžu salikums oranžā, baltā un pelēkā krāsā, bet aprīkojums, galdi, plaukti un aukstumvitrīnas un to novietojums izstrādāts, ievērojot nepieciešamo funkcionalitāti un arī sanitārās normas. Ēkas, tās apdares materiālu krāsas veiksmīgi iedzīvojušās arī tirgus mārketinga materiālos, tai skaitā logo, plakātos, afišās.

Mums ir ļoti dzīvīgs tirgus, it sevišķi sestdienās. Kopš tirgus ir atjaunots, ir nākuši klāt tirgotāji, kas vai nu nekad te nav tirgojušies, vai arī to ir darījuši ļoti sen. Ēka ir skaista, funkcionāla, atmosfēra ir sirsnīga un dzīvīga. Paši tirgotāji saka, ka te nav konkurences, bet gan atbalstoša atmosfēra,” sacīja tirgus vadītāja Eva Zibene, atklājot, ka patlaban sestdienās ir ap 80 tirgotāju. Tirgus veiksmīgi turpina iesākto virzienu: līdztekus ikdienas tirgošanās tradīcijām ceturtdienās un sestdienās, te notiek arī tematiski pasākumi, kas akcentē šīs vietas daudzfunkcionālo raksturu.

Pašas ēkas atjaunošana ir pirmais solis, patlaban tiek izstrādāts projekts āra teritorijas labiekārtošanai.

Atbrauciet sestdien,” žūriju pavadot, izbaudīt tirgus īpašo atmosfēru, aicina E. Zibene.

Skati Gada labākā būve Latvijā 2023” organizē Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar Būvniecības valsts kontroles biroju, VAS Valsts nekustamie īpašumi, Latvijas Pašvaldību savienību, Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, Rīgas Celtniecības koledžu, RISEBA FAD un 18 būvniecības nozares sabiedriskajām organizācijām. Tās mērķis ir celt būvniecības procesa kvalitāti, nosakot un popularizējot labākās būves un labās prakses piemērus būvniecības procesā Latvijā un ārzemēs 2023.gadā, atbalstīt profesionālo izaugsmi un darba kvalitāti nozarē, izteikt atzinību un motivēt nozares pārstāvjus profesionāliem izaicinājumiem, akcentējot būvniecības procesa gala rezultātu – būvi.

Šogad skates 2. kārtai izvirzīts 71 objekts.