Lai veicinātu investīciju un tūristu pieaugumu Talsos, pašvaldība strādā pie pilsētvides sakārtošanas un pilnveidošanas. Notiek diskusijas un darbs, lai izmantotu pilsētas vēsturiskā centra attīstības potenciālu un padarītu to par pilsētniekiem un viesiem ērtu un pievilcīgu vidi. Semināru par Talsu vēsturiskā centra vērtībām piektdienas pēcpusdienā kultūrtelpā „Kurte” organizēja Talsu novada būvvalde, lai informētu un izglītotu Talsu vēsturiskā centra ēku īpašniekus un citus interesentus par arhitektūras mantojuma saglabāšanas nepieciešamību, mantojuma vērtību un tā nozīmi nākotnē.
Būvpētnieks Dr. arch. Ilmārs Dirveiks semināra teorētiskajā daļā rādīja piemērus no Talsiem un citām Latvijas pilsētām ar labiem un ne tik veiksmīgiem ēku atjaunošanas piemēriem. Kultūrtelpā „Kurte” pulcējās vairāk kā 20 klausītāju – gan ēku īpašnieki, gan citi interesenti, lai uzklausītu profesionāļa viedokli par logu, durvju, jumtu un citu ēku daļu un detaļu atjaunošanu. Būvpētnieks stāstīja gan savu pieredzi kā vēsturiskas ēkas īpašnieks, gan dalījās ar stāstiem par citām ēkām, kas dokumentētas dažādās Latvijas vietās.
Semināra dalībnieki interesējās par iespēju pazemināt ielu līmeni, jo šobrīd tas rada problēmas ēku uzturēšanai un aizsargāšanai no mitruma. Kopš 2022. gada Talsu novada teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos ir iekļauta prasība ielu pārbūvju projektos atgriezt ielu vēsturiskajā līmenī, lai nodrošinātu esošo ēku fasāžu, īpaši cokola daļas, pietiekamu atsegšanu un ēkas konstrukciju aizsardzību no ārējās vides ietekmes. Tāpat par ēku siltināšanas iespēju tika uzsvērts, ka tas jādara no ēkas iekšpuses, lai nepadarītu ēku par neproporcionālu būvi. Jumta logu izbūvju vajadzība, izbūvējot bēniņus, ir visai praktiska, bet pētnieks aicināja neaizmirst, ka svarīgs ir arī pilsētas ielas telpiskais kopskats un vecpilsētas jumtu ainavas saskaņa, kas redzama no izteiksmīgā Talsu reljefa dažādiem skatu punktiem.
Praktiskajā semināra daļā tika apmeklēta blakus esošā ēka Baznīcas laukumā 1, Talsos, kas ir reģiona nozīmes kultūras piemineklis, kurā plānots izbūvēt vairākus dzīvokļus. Ēkā ir saglabājies daudz vēsturisko detaļu, un būvpētnieks Ilmārs Dirveiks komentēja katru no tām, uzsverot, ka nevajadzētu darīt pārāk daudz un pārvērst vēsturisku būvsubstanci līdz nepazīšanai un bezpersoniskai iekštelpai. Taupot līdzekļus un materiālus, ieteicams atjaunot tikai bojātās daļas, lieki neuzlabojot detaļas un virsmas, kas var funkcionēt un turpināt kalpot to esošajā izskatā. Pētnieks īpaši uzsvēra arhitekta iesaistes nozīmi, ēku īpašniekus aicinot runāt un meklēt tādu arhitektu, kuram vēsturiskā ēka interesē, lai izvairītos no kļūdām un ēku saglabātu kā vērtību vēsturiskajā vidē Talsos, nevis pārvērstu par bezpersonisku būvi.
Nākamā semināra, kas plānots maija beigās, tēma būs saistīta ar vēsturisko pilsētvides ielu telpu atjaunošanu, lai kopīgi apspriestu labākos veidus Talsu vecpilsētas sakārtošanai, lai pilsētā būtu ērti un patīkami dzīvot.