Talsi

Talsu tirgus ēkas atjaunošanas laikā tika mainītas tirdzniecības zonas tirgū, daļu tirgotāju izvietojot tirgus ēkas priekšpusē, bet daļu – pie tirgus esošajā stāvlaukuma zonā. Tagad, kad būvdarbi ēkā ir noslēgušies, tirdzniecības vietas pārceltas atpakaļ tirgus teritorijā.

Turpmāk tirgošanās Talsu tirgū tiks organizēta tirgus teritorijas iekšpusē: tā ir gana plaša un arī droša tirdzniecības teritorija, kas pieejama ikvienam.

Tirgošanās tirgus priekšlaukumā vairs netiks praktizēta, jo iekšējā tirgus ārtelpa ir pietiekami plaša, lai tajā izvietotu visus tirgotājus. Turklāt tirgošanās priekšlaukumā radīja arī satiksmes drošības apdraudējumu, jo šīs tirdzniecības vietas atradās tuvu ceļa braucamajai daļai.

Lai tirgošanās vidi uzlabotu, par 6900 eiro (bez PVN) ir demontēta tirgus teritorijā esošā agrākā tualešu un noliktavas telpa, kā arī kiosks: šīs būves bija tehniski un morāli novecojušas. Šajā tirgus laukuma daļā turpmāk tirdzniecības vietas tiks ierādītas stādu tirgotājiem.

Jau 2021. gada nogalē sākās Talsu tirgus pakāpeniska sakārtošana:

šis jau vairākus gadus ir bijis viens no Talsu pilsētas objektiem, par kura slikto tehnisko stāvokli diskusijas nav rimušas.

2021. gada nogalē par 9611,29 eiro (bez PVN) demontētas tirgus ārējās nojumes, kas atradās tieši pie tirgus ēkas, bet 2022. gadā, saņemot atļauju ņemt aizņēmumu Valsts kasē, uzsākās tirgus ēkas atjaunošana. Pateicoties aizņēmumam, bija iespēja tirgus ēku atjaunot kompleksi, nevis pa daļām, tomēr atjaunošana neparedzēja tirgus ārējās teritorijas sakārtošanu.

Tirgus ēkas atjaunošanai Talsu novada pašvaldība piešķīra arī papildu finansējumu, jo būvdarbu laikā tika konstatēti projektā neparedzēti darbi. Ēkas atjaunošana kopumā izmaksāja 670 159,34 eiro (bez PVN), būvuzraudzība – 9900 eiro (bez PVN), bet autoruzraudzība – 6897 eiro (bez PVN).

Patlaban uzsāktas visas nepieciešamās darbības, lai līdz septembrim Talsu tirgus ēkā tiktu uzstādītas tirgošanai nepieciešamās vitrīnas. Pēc to uzstādīšanas tirgotāji varēs tirgoties ēkas iekštelpās, kur nodrošināti atbilstoši apstākļi, tai skaitā arī labierīcības. Tirdzniecības iekārtu iegādei finansējums 40 000 eiro apmērā šogad rasts pašvaldības budžetā: par šiem līdzekļiem tiks iegādātas sākotnēji nepieciešamās iekārtas, bet turpmākajos gados to klāsts tiks papildināts.

Tirgus ēkas atjaunošana arī neparedzēja finansējumu tirgus priekšlaukuma un teritorijas sakārtošanai. Patlaban rasts pagaidu risinājums, kas ar minimāliem līdzekļiem ļāvis labiekārtot tirgus priekšlaukumu: šajā zonā izvietoti galdi un soli no koka paletēm un stilizēti apstādījumu elementi, lai šo publisko teritoriju darītu pievilcīgu apmeklētājiem.

Talsu novada pašvaldība paredz nākamā gada budžetā ieplānot finansējumu tirgus priekšlaukuma un iekšējās teritorijas projekta izstrādei, lai pēc tam par budžeta līdzekļiem vai, piesaistot publisko finansējumu, sakārtotu arī šīs teritorijas. Pirms projektēšanas uzdevuma sagatavošanas, Talsu novada pašvaldības speciālisti pārrunās vēlamos uzlabojumus un arī tirdzniecības vietu iekārtojumu ar tirgotājiem, lai tiktu rasti visām pusēm piemēroti risinājumi.

Tā kā kompleksa Talsu tirgus atjaunošana prasītu lielu finansiālo ieguldījumu, ko pašvaldība nevar atļauties daudzu novada prioritāšu dēļ, tad patlaban darbi norit pakāpeniski.