Kolka Lībagi Roja Sabile Talsi Valdgale

Arī šajā gadā Talsu novada pašvaldība uzsāks mērķtiecīgu Spānijas kailgliemežu ierobežošanu pašvaldībai piederošajās Talsu novada teritorijās. Spānijas kailgliemežu ierobežošanu līdz augusta beigām veiks SIA „Janvāri”.

Talsu novadā līdz 31. augustam tiks veikta Spānijas kailgliemežu ierobežošana ar dzelzs fosfātu saturošiem limacīdiem: Ferramol, Ferramol Limacide, „Sluxx”. Šie limacīdi nav kaitīgi cilvēkiem, dzīvniekiem, kukaiņiem, augiem, bet var būt nāvējoši ne tikai Spānijas kailgliemežiem, bet arī citiem gliemežiem.

Teritorijās, kur notiks šīs sugas ierobežošana, tiks izvietoti informatīvi paziņojumi:

• Talsos: Vilkmuižas ezera apkārtne, Krasta, Jaunā, A. Lerha-Puškaiša, 1. maija, Avotu, 1905. gada iela.
  • Sabilē: K. Barona iela, gar Abavu posmā pie tilta, gar Rambuli, Lāčplēša un Brīvības iela.
  • Rojā: atpūtas parks „Plocis”.
  • Kolkā: „Zītari”.
  • Mundigciemā: Dārziņu teritorija, „Sauleslejas”
  • Pūņās: „Kamenītes”.

Lai ierobežotu invazīvās sugas izplatību privātīpašumos, svarīgi ir regulāri sakopt īpašumus, pļaujot zālienu, neveidojot dēļu un zaru kaudzes, jo ēnainas un mitras vietas ir labvēlīgas Spānijas kailgliemeža attīstībai un ekspansīvai izplatībai.

Ja Spānijas kailgliemeži ir konstatēti jūsu īpašumā, tos nepieciešams ierobežot. Tā kā Spānijas kailgliemezis visintensīvāk olas dēj no augusta līdz septembrim, ir jācenšas panākt, lai pēc iespējas mazāks gliemežu skaits sasniegtu olu dēšanas vecumu un izdētu olas. Katrs īpatnis sezonas laikā var izdēt līdz 500 olām, no kā nākamajā gadā radīsies jauni gliemeži.

Neskaitot limacīdu kaisīšanu, vēl efektīva metode ir kailgliemežu lasīšana un likvidēšana, ko var darīt katrs iedzīvotājs arī savos īpašumos. Iedzīvotāji, kuriem ir tam piemēroti apstākļi, var iegādāties arī Indijas skrējējpīles jeb pudeļpīles, kuras ir iecienījušas šos kailgliemežus. Bet, izmantojot šo metodi kailgliemežu ierobežošanai, ir jāatceras, ka pīlēm ir nepieciešams izvietot papildu ūdens dzeršanas vietas un nodrošināt papildu barību, lai sniegtu pilnvērtīgu uzturu.

Spānijas kailgliemezis ir invazīva suga, kas ir liels drauds bioloģiskai daudzveidībai, ekosistēmām un mūsu dzīvesveidam, tā apdraud vietējās sugas, izmaina ekosistēmu funkcijas un rada ekonomiskus zaudējumus. Līdz ar to aicinām visus iedzīvotājus aktīvi iesaistīties šajā sezonā sakopt arī savus īpašumus, jo, tikai kopā strādājot, būs iespēja efektīvi ierobežot Spānijas kailgliemežu izplatību.

Aicinām arī ziņot par teritorijām, kurās novērots Spānijas kailgliemezis, lai tiktu apkopoti precīzāki dati par izplatības apmēru.