Mērsrags Talsi Dundaga

Elektroenerģija ir viena no lielākajām izdevumu sadaļām ūdenssaimniecību uzņēmumu darbībā, tādēļ atjaunojamās enerģijas ieguve ir viens no veidiem, kā kļūt efektīvākiem. Šādu ceļu izvēlējies arī Talsu novada pašvaldības uzņēmums SIA „Mērsraga ūdens”, kas ūdens ražošanas vajadzībām uzstādīs saules paneļu sistēmu. Jau tagad saules enerģija tiek izmantota arī divos citos pašvaldības ūdenssaimniecības uzņēmumos: SIA „Ziemeļkurzeme” un SIA „Talsu ūdens”.

SIA “Mērsraga ūdens” valdes loceklis Aivis Vincevs stāsta, ka drīzumā, pirms tam atbilstoši sakārtojot teritoriju, ūdens ražošanas vajadzībām tiks uzstādīta saules paneļu sistēma. Tas ļaus samazināt izdevumus elektroenerģijas iegādei. Vasaras karstākajās dienās elektroenerģijas izdevumi pat trīskāršojas, jo Mērsragā ierodas nepastāvīgie iedzīvotāji un ūdens tiek izmantots arī dārzu laistīšanai. Saules paneļu sistēmas ar kopējo jaudu 13,44 kW izmaksas nesasniegs desmit tūkstošus eiro.

“Mums ir īpaši svarīgi, lai uzņēmums vasarā būtu pašpietiekams. Pirms šāda lēmuma pieņemšanas rūpīgi izvērtējām gan patērēto elektroenerģijas apjomu, gan iedzīvotāju ūdens patēriņa ieradumus. Svarīgi ir saražot elektroenerģiju pašpatēriņam dienas „pīķa” stundās,” paskaidroja A. Vincevs, norādot, ka saskaņā ar aprēķiniem ieguldījums atmaksāsies aptuveni piecu sešu gadu laikā.

Finansējumu saules paneļu sistēmas uzstādīšanai uzņēmums radis, īstenojot taupības pasākumus un rūpīgi plānojot finanšu plūsmu, paredzot arī garāku norēķinu periodu par iegādātajām iekārtām. „Ilgtermiņā, kolīdz finansiālā situācija to ļaus, plānoju uzstādīt saules paneļu sistēmu arī notekūdeņu attīrīšanas iekārtu darbināšanai, tā uzņēmuma darbību vēl vairāk efektivizējot,” norāda A. Vincevs.

Saules paneļu sistēmas ierīkotas arī otrā A. Vinceva vadītajā ūdenssaimniecības uzņēmumā SIA „Ziemeļkurzeme” Dundagā. Lai veicinātu energoneatkarību un paši ražotu elektroenerģiju ūdens ražošanai un notekūdeņu attīrīšanai, kopumā investēti nedaudz vairāk psr 32 000 eiro. „Saules paneļu sistēmas darbu sāka vien jūnijā, un pirmie rezultāti ir pierādījuši, ka lēmums bijis pareizs. Aprēķini liecina, ka aptuveni piecu gadu laikā sistēma sevi būs atpelnījusi, bet pēc tam vairāk nekā desmit gadus varēsim izmantot investīciju ieguvumus,” norāda SIA „Ziemeļkurzeme” valdes loceklis. Investīciju plāni Dundagas pagastā nav apsīkuši – tiek veikti pēdējie priekšdarbi, lai saules paneļu sistēmu „zaļās” enerģijas ieguvei izbūvētu Jaundundagas ūdens ražošanas un notekūdeņu attīrīšanas iekārtu darbināšanai.

Veiktās investīcijas uzņēmumu darbību efektivizācijai ilgtermiņā pozitīvi atspoguļosies arī ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifā.

Arī SIA „Talsu ūdens”, piesaistot Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu, jūlija beigās pilnībā noslēgs saules paneļu sistēmas uzstādīšanu Talsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtās Ģibuļu pagastā un ūdens atdzelžošanas stacijā Talsos pašpatēriņa elektroenerģijas ražošanai. Kopējās darbu, ko veic SIA „AJ Power”, izmaksas ir 271 990 eiro.