Izglītība
att

Talsu novadā mācības uzsākuši pirmie ukraiņu bērni, kuri pie mums ieradušies, meklējot patvērumu no karadarbības Ukrainā. Lai palīdzētu audzēkņiem vieglāk iedzīvoties, Talsu 2. vidusskolā bērnu mācīšanā un audzināšanā iesaistīta skolotāja Jūlija, kura pati ir Ukrainas civiliedzīvotāja.

Talsu novada Izglītības pārvalde pašlaik apzinājusi 36 bērnus, kuri novadā ieradušies no Ukrainas. Šobrīd daļa bērnu un vecāku vēl pieņem lēmumu, vai palikt tālmācības režīmā ar dzimteni, vai mācīties Latvijas izglītības sistēmā.

Talsu 2. vidusskolā šobrīd mācās septiņi bērni no Ukrainas – divi skolēni 1., 7. un 10. klasē, bet viens bērns mācās 4. klasē. Tāpat Upesgrīvas pamatskolai pievienojies viens skolēns ar īpašām vajadzībām, bet divas Talsu novada pirmsskolas izglītības iestādes apmeklē pieci ukraiņu bērni.

Savu pagaidu mājvietu bēgļi no Ukrainas atraduši ne vien Talsos, bet arī citās novada pilsētās un pagastos. Ukraiņu bērniem, kuriem uz izglītības iestādēm jānokļūst ar pašvaldības skolēnu autobusiem, tiek nodrošināta pārvietošanās bez maksas.

Ukraiņu skolēni mācību stundas aizvada kopā gan ar latviešu bērniem, gan individuāli savā starpā. Latviešu valodas apguve notiek katru darba dienu divas akadēmiskās stundas pēc kārtas. Vienlaikus, ņemot vērā bērna individuālās vajadzības, tiek izstrādāts individuālais izglītības programmas apguves plāns un noteikti nepieciešamie atbalsta pasākumi. Piemēram, ja bērnam ir nepieciešamas papildus nodarbības matemātikā vai ukraiņu valodā, viņam tiks mēģināts nodrošināt līdzīgas iespējas.

„Lai veicinātu sekmīgāku izglītības programmas apguvi un ukraiņu bērnus neatrautu no viņu saknēm, izglītības procesā esam iesaistījuši Jūliju – sievieti no Ukrainas, piedāvājot iespēju strādāt algotu darbu par pedagoga palīgu klasēs, kur mācās ukraiņu bērni. Jūlijai ir plaša darba pieredze, strādājot ne tikai Ukrainā, bet arī Ķīnā, viņa brīvi pārvalda četras valodas – ukraiņu, krievu, angļu un ķīniešu. Lai gan viņai ir augstākā izglītība ķīmijas tehnoloģijas specialitātē, tomēr arī pedagoģijas joma nav sveša, jo iepriekš bijusi angļu valodas pasniedzēja kādā grieķu uzņēmumā, kas nodarbojas ar angļu valodas apmācību tiešsaistē. Šobrīd plānošanas process ir nepārtraukts. Ir apzinātas katra bērna stiprās puses, spējas un mācību vajadzības. Lai arī mums visiem priekšā liels izaicinājums, mūsu uzmanības fokusā ir vēlme sadarboties, un domāju, ka mums viss noteikti izdosies,” stāsta Talsu 2. vidusskolas direktors Oļegs Solovjovs.

„Šajā nedēļā iepazīstamies viens ar otru. Daži jaunie ukraiņu skolēni kopā ar mūsu audzēkņiem devās saliedēšanās pārgājienā, meklējot dažādus nozīmīgus objektus Talsu pilsētā, ko organizēja Talsu novada tūrisma informācijas centrs, bet vēl citi kopā ar jauno klasi apmeklēja slidotavu. Savukārt par satikšanos ar Jūliju vēlos teikt, ka tas ir viens liels un bezgala brīnišķīgs notikums! Viņa atbalsta, dod padomus, praktiski palīdz ukraiņu bērniem adaptēties un integrēties, vienlaikus esot gan psihologa, gan pedagoģiskā darbinieka statusā,” ar prieku stāsta Talsu 2. vidusskolas skolotāja Kristīne Ceruka.

Tāpat ukraiņu bērni var apmeklēt interešu izglītības pulciņus Talsu novada Bērnu un jauniešu centrā. „Pagaidām ukraiņu bērni nav vēl līdz mums nonākuši, bet ir laipni gaidīti. Pedagogi ir gatavi ar bērniem strādāt un sazināties vairākās valodās. Interešu izglītībā noder gan žesti, gan vienkārši smaids un kopā būšana,” apgalvo Talsu novada Bērnu un jauniešu centra direktore Doloresa Lepere.

Ukraiņu bērnu izglītošanai tiek rasts Eiropas Savienības finansējums, lai nodrošinātu gan individuālo atbalstu skolēniem, gan arī pašām skolām finansētu šo bērnu mācīšanu.

Renāte Freiberga