Talsi
attels1

Šī gada pavasarī un vasarā piecos Latvijas reģionos latviešu mākslinieki radīs interaktīvus laikmetīgās mākslas objektus. Arī Talsiem uz Talsu Mākslas skolas sienas tiks dāvināts lielformāta gleznojums ar pilsētai tik raksturīgo māksliniecisko nozīmi. Jau šajā nedēļā sienas virsma tiek sagatavota gleznojumam, lai 11. jūlijā mākslinieki sāktu darbu.

Lai pilnveidotu un uzlabotu pilsētu vizuālo tēlu, kā arī izglītotu un radītu interesi sabiedrībā par mākslu, pēc Imanta Ziedoņa fonda „Viegli” Ziedoņa klases iniciatīvas tiek realizēts projekts „Es, cilvēks, pasaulē laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments”.

Tas izglītos bērnus un jauniešus par laikmetīgo mākslu un kultūru, kā arī veicinās iesaisti kultūras un mākslas procesos, turklāt Latvijas reģionos tiks radīti ne tikai pieci interaktīvi un ilgtspējīgi laikmetīgās mākslas objekti, bet arī veidotas četras kultūrizglītības nodarbības Latvijas skolēniem.

Sienas gleznojumam atbilstošākā vieta Talsu pilsētā izvēlēta, izvērtējot pašvaldībai piederošās ēku fasādes un šo objektu ģeogrāfisko novietojumu. Lai mākslas darbs sasniegtu mērķi, tam ir svarīgi atrasties labi pieejamā un ērti aplūkojamā vietā, līdztekus arī organiski iekļaujoties ainavā.

Līdz šim uz Talsu Mākslas sienas bija izvietots simbolisks Talsu saulītes attēlojums no dekoratīvajām flīzēm, bet laika gaitā šī darba tehnisko izpildījumu nopietni skārusi vides ietekme.

Talsu Mākslas skolas sienas sagatavošana, tostarp esošo flīžu noņemšana, tiks segta no Talsu novada pašvaldības budžeta līdzekļiem, bet pārējās izmaksas nodrošinās projekta īstenotājs.

Iecerētā laikmetīgās mākslas gleznojuma Talsu pilsētā skices autore ir māksliniece Zīle Ziemele.

Sienas gleznojums, informēja Elizabete Pavlovska, „Ziedoņa klases” vadītāja, īpaši Talsu pilsētai tapis, iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa grāmatas bērniem „Es, cilvēks pasaulē”, kurā rakstnieks pievēršas dzīvības, laika, augšanas, attīstīšanās, darba un citiem simboliem. I. Ziedonis mudina domāt par savas dzīves pamatiem, to kopšanu un saglabāšanu. Sienas gleznojuma jeb murāļa kompozīcijai māksliniece Zīle Ziemele iedvesmojusies arī no Tīca Dzintarkalna „Dzintara” mājas sienu gleznojumiem, kuros attēlotas dažādas pasakas un mitoloģiski sižeti.

Darbā simboliski attēlota pasaka par Ēdeni, kā tēli veidoti no latviešu rakstu zīmēm. Gleznojuma kompozīcijā ir arī debesu spīdeklis, atgādinot par to, ka kopā dzīvojam vienā Pasaulē – zem Saules, kur ir daudz nezināmā. Mākslas darbā attēlots Talsu senpils atspīdums ezerā, savukārt, kamols, kompozīcijas centrs, simboliski ietver cilvēces kopīgo pieredzi Talsos.

Autorei darba procesā iepazīt Talsu vidi un vēsturi palīdzējis novadpētnieks Imants Tamsons un folkloriste Liena Eidone, kā arī citi aktīvi talsenieki, Talsu novada muzejs un Talsu Mākslas skola.

Fonda „Viegli” gaita izglītībā „Ziedoņa klase” realizē projektu ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība atklātā konkursā Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai gūto atbalstu. Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!

Renāte Freiberga