Novadā

Talsu novada pašvaldība pēc administratīvi teritoriālās reformas ir pārstāvēta 23 dažādās biedrībās un nodibinājumos. Pašvaldību likums nosaka, ka visām pašvaldībām, izvērtējot juridisko pamatojumu, līdz 30. jūnijam ir jāpieņem lēmums, vai tās ir tiesīgas turpināt dalību biedrībās vai ne. Atbilstoši šim likumam veiktajam novērtējumam Talsu novada dome pieņēmusi lēmumu saglabāt dalību četrās biedrībās, bet no pārējām līdz nākamā gada 30. jūnijam izstāties. Tas gan nenozīmē, ka pašvaldība un biedrības pārstās sadarboties: tās joprojām varēs īstenot dažādas aktivitātes, pirms tam vienojoties par konkrētu sadarbības un atbalsta formu.

Talsu novada pašvaldība patlaban ir dalībniece 23 dažādās biedrībās,

tai skaitā asociācijās un arī atsevišķu sporta veidu savienībās un federācijās. Gadā pašvaldība biedru naudu segšanai izlieto 63 260 eiro.

No 1. janvāra spēkā ir Pašvaldību likums, kura pārejas noteikumu 10. punkts nosaka, ka pašvaldībām līdz 30. jūnijam jālikvidē to izveidotās biedrības un nodibinājumi, kas neatbilst šā likuma 79. pantā noteiktajam, vai jāizbeidz dalība šādās biedrībās un nodibinājumos.

Pašvaldību likums definē gadījumus, kad pašvaldība ir tiesīga būt biedrību dalībniece:  pārstāvot pašvaldību kopīgās intereses, ja to paredz ārējie normatīvie akti, vai situācijās, kad citādi nav iespējams.  Talsu novada pašvaldības vecākais jurists Aigars Šturms norāda, ka svarīgi atšķirt pašvaldību interešu pārstāvniecību no pašvaldību uzdevumiem.

„Likums paredz iespēju būt biedrībās, kad tiek pārstāvētas pašu pašvaldību kopīgās intereses, bet lielākoties to biedrību, kuru dalībniece ir Talsu novada pašvaldība, mērķi nav pašvaldību kopīgās intereses, bet gan pašvaldības funkcijas un uzdevumi. Pašvaldību intereses izpaužas plašākā kontekstā, piemēram, valsts budžeta sadalījuma principi pašvaldībām, bet ne, piemēram, mežu atjaunošana, kas ir definējama kā pašvaldības uzdevums,” atšķirību iezīmē A. Šturms.

Pašvaldības sadarbībai ar nevalstiskajām organizācijām ir alternatīvi veidi,

jo biedrības ir sabiedrības (iedzīvotāju, uzņēmēju) iniciatīvu īstenošanas forma. Tās nav paredzētas, lai pašvaldība biedrotos ar citām pašvaldībām vai privātpersonām. Savukārt, lai nodrošinātu sabiedrības iesaisti pašvaldības darbā, pieejami citi instrumenti, piemēram, iedzīvotāju padomju izveidošana, iedzīvotāju iesaistīšana konsultatīvās padomēs un komisijās, sadarbības, līdzdarbības un deleģēšanas līgumi ar biedrībām atsevišķos jautājumos.

„Pašvaldība mērķus, ko noteikušas biedrības, var īstenot bez dalības tajās, arī biedrība tos var īstenot bez pašvaldības dalības biedrībā. Pašvaldība var sadarboties, sniegt atbalstu vai iesaistīt biedrību, izvērtējot nepieciešamību, mērķu sasniegšanā arī citos veidos, piemēram, atbalstot biedrību, nodrošinot iespēju biedrības pārstāvjiem iesaistīties konsultatīvajās padomēs un komisijās, izveidojot iedzīvotāju padomi, kur locekļi  var būt biedrības biedri un amatpersonas, slēdzot deleģēšanas vai līdzdarbības līgumus vai citos veidos,” uzsvēra vecākais jurists.

Diskusijas Talsu novada pašvaldības domes deputātu vidū raisījās par pašvaldības lēmumu izstāties no vairākām biedrībām, īpaši, no dažādu sporta veidu savienībām un federācijām. Deputāti akcentēja, ka dalība sporta organizācijās un federācijās nodrošina Talsu novada sporta skolas attīstību, ļauj mūsu sportistiem kvalificēties un piedalīties dažādās Latvijas un starptautiska mēroga sacensībās, dod iespēju piesaistīt finansējumu profesionālajai izaugsmei un infrastruktūras attīstībai.

Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa paskaidroja, ka diskusijas par šo jautājumu uzsāktas gan ar citiem Kurzemes pašvaldību vadītājiem, gan ar pašām biedrībām, kam arī šī situācija vēl ir jauna un nezināma. Jautājums par pašvaldību dalību biedrībās, precīzu skaidrojumu nepieciešamību par normatīvajos aktos noteikto tiks aktualizēts arī Kurzemes plānošanas reģionā.

Talsu novada pašvaldības domes priekšsēdētājas vietnieks Aldis Pinkens uzsver, ka Talsu novada vadība pilnībā apzinās līdzšinējās sadarbības ieguvumus, ērtības un pozitīvās puses un apņemas tos turpināt nodrošināt, taču nevar būt nepamatotas atlaides likumā noteikto pienākumu ievērošanā. „Likums dažreiz var nepatikt, taču tiesiskā valstī likumu ievērošana ir primāra un augstāka par atsevišķu cilvēku ērtībām un viedokli, kas tam sadzīviskā līmenī šķiet pareizi vai svarīgi,” saka A. Pinkens

Lēmumprojektos par Talsu novada pašvaldības izstāšanos no biedrībām ir noteikts, ka tas jāpaveic līdz nākamā gada 30. jūnijam. Līdz šim termiņam ar katru biedrību tiks pārrunāta turpmākā sadarbības forma, lai pieņemtais lēmums neradītu zaudējumus ne pašvaldībai, ne biedrībām. „Pašvaldības mērķis ir nodrošināt, lai līdz šim veiksmīgajā sadarbībā ar biedrībām panāktie ieguvumi nekādā gadījumā nezustu un iedzīvotājiem nodrošinātie pakalpojumi un funkcijas nepasliktinātos,” piebilda domes priekšsēdētājas vietnieks

Talsu novada pašvaldības dome pieņēma lēmumu izbeigt dalību

biedrībā „Usmas krasts”, biedrībā „Sporta un atpūtas biedrība „Usma””, biedrībā „Latvijas Piļu un muižu asociācija”, biedrībā „Talsu hokeja klubs”, biedrībā „Latvijas Biatlona Federācija”, biedrībā „Latvijas badmintona federācija”, biedrībā „Latvijas Volejbola federācija”, biedrībā „Latvijas Futbola federācija”, biedrībā „Latvijas Kanoe Federācija”, biedrībā „Latvijas Vieglatlētikas savienība”, biedrībā „Latvijas Riteņbraukšanas federācija”, biedrībā „Latvijas Hokeja federācija”, biedrībā „Latvijas Florbola savienība”, biedrībā „Latvijas Pašvaldību mācību centrs”, biedrībā „Reģionālo attīstības centru apvienība”, biedrībā „Meža īpašnieku biedrība „Meža konsultants””, biedrībā „Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācija”, biedrībā „Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienība”, biedrībā „Talsu Komersantu Klubs”.

Savukārt Talsu novada pašvaldības dome lēma saglabāt dalību biedrībā „Pedvāle”, biedrībā „Latvijas Pašvaldību savienība”, biedrībā „Talsu partnerība”, biedrībā „Ziemeļkurzemes biznesa asociācija”.

Pieņemtie lēmumi par dalības izbeigšanu nozīmē, ka pašvaldība uzsāks individuālas sarunas ar katru biedrību, lai līdz nākamā gada 30. jūnijam atrastu abām pusēm piemērotāko sadarbības formu, lai netiktu traucēta noteikto mērķu sasniegšana.