Sabiedrības līdzdalība

„Erasmus+” iniciatīva „DiscoverEU” ik gadu kopš 2018. gada piedāvā 18 gadus sasniegušiem jauniešiem iespēju bez maksas doties ceļojumā pa Eiropu, izmantojot vilcienu vai nepieciešamības gadījumā citus transportlīdzekļus. Pagājušajā gadā Eiropas Komisija izsludināja jaunu projektu konkursu „DiscoverEU Inclusion” jeb „DiscoverEU” iekļaušanas projektu, kas sniedz plašāku atbalstu jauniešiem ar ierobežotām iespējām ceļojuma laikā. Atbilstoši noteikumiem biedrība „Baložu pasts” atsaucās aicinājumam pretendēt šajā projekta konkursā, iesniedzot projekta pieteikumu un saņemot apstiprinājumu dalībai projektā.

Mūsdienās jauniešiem gan vietējā, gan starptautiskā līmenī tiek piedāvātas plašas iespējas mācīties, ceļot un gūt pieredzi, ko bieži izmanto aktīvie un motivētie jaunieši. Savukārt, jaunieši ar ierobežotām iespējām nereti vai nu nezina par šīm iespējām, vai tiem nepietiek drosmes konkurēt ar vienaudžiem. „DiscoverEU” iekļaušanas projekta mērķis ir dot iespēju pilngadību sasniegušiem eiropiešiem ar ierobežotām iespējām (piemēram, jauniešiem ar invaliditāti, veselības problēmām, sociālajiem vai ekonomiskajiem šķēršļiem) ar sev zināmas organizācijas atbalstu doties īstermiņa individuālajā vai grupas ceļojumā ar vilcienu (izņēmuma gadījumos iespējams izmantot arī citus transporta veidus, piemēram, autobusu vai prāmi) pa Eiropu. Projekts piedāvā jauniešiem baudīt pārvietošanās brīvību, iepazīt Eiropu, tās kultūru, vērtības un daudzveidību, iegūt jaunus draugus un arī – iepazīt pašam sevi, neformāli gūstot dzīves pieredzi un paplašinot savu redzesloku.

„DiscoverEU” iekļaušanas ceļojumā var doties individuāli vai līdz piecu draugu grupā, ja arī draugi atbilst bezmaksas ceļošanas kritērijiem. Dalībniekiem ir iespēja ceļot arī kopā ar pavadošajām personām – grupu līderiem, koordinatoriem vai atbalsta personām, kas sasniegušas vismaz 18 gadu vecumu un var veikt pārraudzību un sniegt atbalstu dalībniekiem, lai nodrošinātu kvalitatīvu mācīšanās procesu brauciena laikā.

Vēl viens svarīgs nosacījums – braucienam jānotiek vismaz vienā citā valstī, kas nav valsts, kurā dalībnieki dzīvo. Mācību periodu veido plānošana, sagatavošanās, īstenošana pirms „DiscoverEU Inclusion” ceļošanas un tās laikā, kā arī pēc ceļošanas veiktie turpinājuma pasākumi. Biedrībai „Baložu pasts” kā pieteikuma iesniedzēja organizācijai un jauniešiem aktīvi jāiesaistās visos minētajos posmos, tādējādi bagātinot savu mācīšanās pieredzi.

Projekta dalībniekiem pašiem jāiesaistās ceļošanas laikā paredzēto darbību plānošanā un izstrādē – programmas, maršruta, darbību noteikšanā, uzturēšanās vietas rezervēšanā un jādomā par to, kā sagatavoties, lai brauciena laikā gūtu maksimālu labumu mācīšanās un personiskās izaugsmes ziņā.

„Pērnā gada augusta vidū Talsu novada Sociālā dienesta vadītāja Dace Zeļģe man pārsūtīja e-pastu no Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras (JSPA) ar aicinājumu apsvērt iespēju par biedrības piedalīšanos šajā projektā. Mani uzrunāja projekta ideja un jau augusta beigās biju JSPA rīkotajās trīs dienu apmācībās par projekta „DiscoverEU Inclusion” prasībām, kritērijiem un pieteikuma formas aizpildīšanas nosacījumiem. Sadarbībā ar Talsu novada Sociālo dienestu  un Talsu novada vidusskolu sociālajiem pedagogiem, kuru redzeslokā ir arī 18 gadus veci jaunieši ar ierobežotām iespējām, izdevās nokomplektēt 14 ceļotāju grupas, proti, ceļošanas iespēju pa Eiropu varēs izmantot 57 dalībnieki (jaunieši kopā ar atbalsta personām). Dalībnieki galvenokārt ir no Talsu novada: Rojas, Mērsraga, Dundagas, Laucienes, Talsiem un citām vietām novadā. Septembrī dalībnieki izstrādāja sev vēlamos ceļojumu maršrutus, savukārt es kā biedrības pārstāve rakstīju projekta pieteikumu, kas gala rezultātā sanāca uz 60 lapām! Projekta pieteikšanās laiks bija īss - viens mēnesis, jo tā iesniegšanas termiņš bija nolikts 2022. gada 4. oktobris. Un tad sākās gaidīšanas laiks – būs vai nebūs? Dažreiz sev pat atzinu, ka bailīgāk būs saņemt ziņu „projekts apstiprināts”, jo jāteic, ka fantastiski atsaucīgo jauniešu aktivitātes dēļ, biedrība „Baložu pasts” bija iesniegusi projektu par summu, kas ir lielāka nekā visai Latvijai atvēlētā (mācībās mums minēja par kopējo budžetu 103 000 eiro). Decembra vidū saņēmu ziņu no JSPA, ka projekts ir apstiprināts un tam ir piešķirts finansējums 104 780 eiro apmērā! Projekta pieteikums tika novērtēts pēc vairākiem kritērijiem, kā rezultātā ieguvām ļoti labu vērtējumu. Protams, piekritām dalībai. Tāda iespēja! To nevar laist garām! Tad, kad aptvēru, kas ir noticis, visām ceļotāju grupām izsūtīju šifrēto ziņu „ĀVAJKRĀ GOSURAMUM, !SMĒ JŪBAMĀD UUDAN” (Jākravā mugursoma, mēs dabūjām naudu!),” ar patiesu prieku stāsta biedrības „Baložu pasts” pārstāve Jana Biezā.

Iniciatīvā apstiprinātie dalībnieki ir aicināti pa Eiropu pārvietoties ar videi draudzīgāku transportlīdzekli – vilcienu, taču, ņemot vērā Latvijas pieejas trūkumu starptautiskiem vilcienu maršrutiem, mūsu jaunieši varēs ceļot arī ar autobusu. Dalībnieki varēs ceļot ne ilgāk kā vienu mēnesi un ir noteikts maksimālais dienu skaits, ko viņi drīkst pavadīt ceļā – septiņas dienas. Tas nozīmē, ka viņi mēneša laikā jebkuras septiņas dienas varēs izmantot ceļošanas karti braucieniem ar vilcienu.

Visiem dalībniekiem tiks piešķirtas ne tikai bezmaksas dzelzceļa kartes ceļošanai pa Eiropu, bet tiks segtas arī autobusa biļešu izmaksas līdz nonākšanai līdz Eiropas dzelzceļa tīklam, tiks apmaksāta vilciena sēdvietu rezervēšanas maksa un ceļojuma apdrošināšana, kā arī katrs dalībnieks saņems 62 eiro dienā individuālo atbalstu naktsmītņu, ēšanas un tamlīdzīgu izdevumu segšanai.

J. Biezā atklāja, ka „DiscoverEU Inclusion” braucienu plānošanas un sagatavošanas posms nebūt nav tik vienkāršs, kā varētu šķist, jo jāpalīdz risināt dalībnieku maršrutu, finanšu, aizsardzības un drošības jautājumi, kā arī jāparedz visi nepieciešami risku novēršanas un samazināšanas pasākumi.

„Iespējas, ko piedāvā šis projekts ir tik daudz. Sākumā es pati nevarēju aptvert, ar ko sākt, ko darīt un bija jārod atbildes uz daudziem jautājumiem. Kāda ir pieteikšanās procedūra? Kādi ir projekta izpildes tiesiskie nosacījumi? Kādas ir prasības attiecībā uz projekta dokumentācijas atbilstošu noformēšanu? Kā rīkoties, ja jāatceļ ceļojums vai jāveic kādas izmaiņas? Vai kopā ar dalībnieku, kuram ir 18 gadi var ceļot kāds radinieks vai draugs, kurš ir vecāks par 18 gadiem? Šobrīd ar jauniešiem tiekamies individuāli un grupās gan klātienē, gan  Zoom platformā, lai kopīgi meklētu atbildes uz dažnedažādiem jautājumiem, kas saistīti ar plānoto ceļošanu. Rosinu jauniešus domāt, lai viņi paši spētu saskatīt iespējas un mācītos tās izvērtēt, piemēram, izstāstu, ka jāņem vērā, ka atsevišķos vilcienos var būt, ka jārezervē sēdvieta, esmu klātesoša pie šo ceļojumu sagatavošanās procesa, iedrošinu, motivēju vai uzmundrinu, bet tajā pašā laikā ļaujot lielo darbu izdarīt pašiem.

Līdztekus projekts nosaka pasākuma pamatprincipus, kā arī konkrētas projektu uzdevumu īstenošanas metodes, piemēram, cik lielā mērā darbības ietver ilgtspējīgu un videi draudzīgu rīcību, jo „DiscoverEU” iekļaušanas projekts jāizstrādā un jāīsteno ar vides apziņu, integrējot tādas ilgtspējīgas metodes kā atkārtoti lietojamu vai videi draudzīgu materiālu izmantošana, atkritumu apjoma samazināšana un reciklēšana, ilgtspējīgu transporta veidu izvēle un tamlīdzīgi.

Jau pavisam drīz ar vērtīgu informāciju un noderīgiem padomiem par dažādām ar emocijām un stresu saistītām situācijām, kā arī attiecību izaicinājumiem ceļošanas laikā ar projekta dalībniekiem dalīsies arī praktizējošs koučs un izaugsmes treneris Tālivaldis Vilnis, kurš iedvesmojis daudzus, tostarp arī mani. Gribu, lai jaunieši ir informēti un sagatavoti dažādiem rīcības plāniem, lai rēķinās arī ar dažādu risku iespējamību ceļojuma laikā. Līdztekus maijā un jūnijā ar jauniešiem attālināti tiksies Valsts policijas Prevencijas grupas inspektors, kurš pastāstīs par drošību ceļojuma laikā, kā arī apdrošināšanas sabiedrības pārstāve, kura pastāstīs par ceļojuma apdrošināšanas lietošanu,” atklāj biedrības „Baložu pasts” pārstāve.

2023. gadā tiks rīkoti divi iekļaušanas pasākuma uzaicinājumi. Pirmajā projekta „DiscoverEU Inclusion” pieteikšanās reizē no Latvijas kopumā pieteikušās trīs biedrības no kurām visas saņēmušas finansējumu. Talsu novada jaunieši dosies ceļojumos katrs savā izvēlētajā maršrutā no šā gada 1. jūnija līdz 31. augustam.

„Savā un biedrības „Baložu pasts” vārdā saku vislielāko pateicību par līdzšinējo sadarbību, atbalstu un uzticēšanos Talsu novada pašvaldības darbiniekiem un vadībai, Talsu Sociālā dienesta darbiniecēm un vadībai, sociālajiem un citiem pedagogiem novada skolās! Tāpat īpaši sirsnīgs paldies visiem drosmīgajiem, varošajiem jauniešiem un atbalsta personām par radošumu un neizsīkstošu enerģiju!” paužot pateicību, saka J. Biezā.

Finansē Eiropas Savienība. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus un viedokli, un ne obligāti Eiropas Savienības, Eiropas Komisijas vai Nacionālās aģentūras (Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras) viedokli, kuras nav atbildīgas par tajā ietvertās informācijas jebkādu izmantošanu.

Finansē Eiropas Savienība logo
Jaunatnes starptautisko programma