16. janvārī Talsu novada pašvaldības domes deputātus uz sarunu par gaidāmo reorganizāciju aicināja Valdemārpils vidusskola. Iedzīvotāji klātesošajiem pauda bažas par skolas un pilsētas tālāko attīstību, ja Valdemārpils vidusskola kļūs par Valdemārpils pamatskolu.
Skolu tīkla pārskatīšana Latvijā šobrīd ir aktuāls jautājums. Tas saistīts ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) šobrīd izstrādē esošo jauno mācību programmu finansēšanas modeli. Tajā tiks iestrādāti Ministru kabinetā pērn apstiprinātajā informatīvajā ziņojumā „Kompleksi risinājumi augstvērtīgai izglītības nodrošināšanai vispārējā pamata un vidējā izglītībā: Ilgtspējīga izglītības ekosistēma un efektīvs finansēšanas modelis” ietvertie nosacījumi. Tajos ir definēts minimālo skolēnu skaits katrā klašu grupā un arī nosacījums, ka nav atļautas apvienotās klases.
Noteiktie kritēriji ietekmē ne tikai Talsu novadā esošās sākumskolas un pamatskolas, bet arī Valdemārpils vidusskolu.
Lai valsts turpinātu finansēt pedagogu atalgojumu vidusskolas posmā, Valdemārpils vidusskolas 10.–12. klašu grupā nepieciešami 60 skolēni vai, piemērojot pieļaujamo atkāpi, vismaz 54.
Valdemārpils vidusskolā pēc 9. klases mācības šajā gadā turpināja 45% no absolventiem (9. klasi absolvēja 29 audzēkņi, bet mācības 10. klasē uzsāka 13), bet tālākās prognozes nepārsniedz 42 bērnu skaitu 10.–12. klašu grupā.
IZM ir norādījusi, ka, ņemot vērā audzēkņu skaitu, Valdemārpilī vidusskolas uzturēšana nav iespējama, ja vien pašvaldība neuzņemas segt visas šo klašu grupu pedagogu atalgojuma izmaksas, kas ir 131 028 eiro gadā.
Pamatojoties uz šo informāciju, šomēnes Talsu novada domes pašvaldības deputāti izskata lēmumprojektu, kur paredzēts no 2026. gada 1. septembra reorganizēt Valdemārpils vidusskolu par Valdemārpils pamatskolu. Ja Talsu novada pašvaldības dome pieņems šo lēmumu, tad pārejas posmā tiks nodrošināts valsts finansējums skolotāju atalgojumam.
Iedzīvotāji pauda bažas par gaidāmo lēmumu,
uzsverot, ka tas ietekmēs ne tikai skolas, bet visas pilsētas ikdienu un arī turpmāko attīstību. Ja tiks pieņemts lēmums par vidusskolas klašu grupu slēgšanu, tad tas var radīt situāciju, ka vecāki bērnus nesūtīs šajā skolā arī pamatizglītības klašu grupās.
Tika jautāts par Talsu pilsētas skolu kapacitāti, un Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps apliecināja, ka tā ir un ka lielākais skolēnu skaits vienā klasē patlaban ir 28 skolēni, bet vidēji to skaits svārstās ap 21. Kopējais vidusskolu skaits novadā, ja tiek īstenota plānotā reorganizācija, ir atbilstošs, lai interesentiem nodrošinātu vidējās izglītības iegūšanu. Šo iespēju arī turpmāk sniegs Talsu Valsts ģimnāzija, Talsu 2. vidusskola, Talsu novada vidusskola, Talsu Kristīgā vidusskola, Rojas vidusskola un Dundagas vidusskola.
Lai arī audzēkņu skaits Rojas un Dundagas vidusskolā ir līdzīgs Valdemārpils vidusskolas skolēnu skaitam, tomēr IZM šīs skolas ģeogrāfiskā novietojuma dēļ noteikusi par pieejamības mācību iestādēm. Tām tiks nodrošināts valsts finansējums pedagogu atalgojumam.
Klātesošie norādīja, ka skolēnu skaitu ietekmē interešu izglītības iegūšanas iespējas. Valdemārpils vidusskolai joprojām nav nodrošināta atbilstoša sporta infrastruktūra, bet tajā pašā laikā finansējums ieguldīts Valdemārpils mūzikas un mākslas skolas ēkā, tās labiekārtošanā un uzturēšanā, lai gan iestādi varētu izvietot Valdemārpils vidusskolas telpās.
Aktuāls jautājums bija par transporta nodrošināšanu skolēnu nokļūšanai uz tuvākajām izglītības iestādēm. Bērniem, kuri nedzīvo Valdemārpilī, jāmēro tāls ceļš līdz autobusu pieturai, turklāt arī sabiedriskā transporta maršrutu laiki ir ierobežoti. To dēļ skolēniem nākas agri doties ceļā un vēlu atgriezties, ne vienmēr veiksmīgi izdodas apvienot interešu izglītību ar transporta iespējām.
Valdemārpilnieki uzsvēra, ka 131 000 eiro, salīdzinot ar ieguvumu, vidusskolas klašu grupas saglabājot, nav liels finansējums. Iedzīvotāji izteica lūgumu pārskatīt pašvaldības budžeta iespējas, rodot nepieciešamo finansējumu pedagogu atalgojuma nodrošināšanai un tā domājot par pilsētas ilgtermiņa attīstību.
Sanākušie iedzīvotāji izteica neapmierinātību par mazo deputātu skaitu, kuri bija ieradušies uz tikšanos: tajā piedalījās Eva Kārkliņa, Sandra Pētersone, Dainis Karols un Almants Kalniņš.
Tikšanās ar pašvaldības pārstāvjiem par skolu reorganizāciju
notiks arī citās izglītības iestādēs: Mērsraga vidusskolā – 18. janvārī 18.00, Kolkas sākumskolā – 22. janvārī 17.00, Lībagu sākumskolā – 23. janvārī 17.30.
Gala lēmums par reorganizāciju tiks pieņemts Talsu novada pašvaldības domes sēdē 25. janvārī 9.00. Sēžu tiešraides pieejamas Talsu novada Youtube.com kontā.