Vide Laidze

Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālā centra izveide ir viens no soļiem, ko paredzēja 2021. gadā Ministru kabineta apstiprinātais Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāns 2021.–2028. gadam. Lai lietderīgi pārvaldītu jau esošos resursus, gan tehniskos, gan cilvēkresursus, Talsu novada pašvaldības dome atbalstījusi lēmumu šo centru izveidot uz pašreizējā sadzīves atkritumu poligona Janvāri” bāzes.

Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021.–2028. gadam ir izvērtēta Latvijas atkritumu apglabāšanas poligonu turpmākā darbība, iesakot saglabāt pašreizējos poligonus, bet katram no tiem nosakot savu specifiku. Katram poligonam būs savs darbības virziens un arī konkrēts piedāvātais atkritumu apsaimniekošanas darbību klāsts, un tos pārveidos par atkritumu apsaimniekošanas reģionālajiem centriem.

Ziemeļkurzemes reģionā, kur ietilpst Jūrmalas un Ventspils valstspilsēta, Kuldīgas, Talsu, Tukuma un Ventspils novads, šobrīd ir divi sadzīves atkritumu poligoni: Janvāri” un Pentuļi”. Tā kā abos poligonos ir ierīkotas atkritumu krātuves un ir jau nepieciešamā infrastruktūra atkritumu pieņemšanai, apstrādei un apglabāšanai, tad Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā paredzēts izveidot divus atkritumu apsaimniekošanas reģionālos centrus uz jau esošo poligonu bāzes.

Atkritumu poligonu Janvāri” šobrīd apsaimnieko kapitāldaļu sabiedrība SIA Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība PIEJŪRA””. Tajā Talsu novada pašvaldībai pieder 54,549% kapitāldaļas, Tukuma novada pašvaldībai 45,255% kapitāldaļas, bet Jūrmalas valstspilsētas pašvaldībai 0,194% kapitāldaļas.

Tā kā uzņēmumam jau ir nepieciešamās atļaujas piesārņojošu, atkritumu apsaimniekošanas darbību veikšanai, licence atkritumu apglabāšanas sabiedriskā pakalpojuma sniegšanai, kā arī ievērojama pieredze un zināšanas atkritumu apsaimniekošanas nozarē, tad nav pamata dibināt jaunu uzņēmumu. Tāpēc par Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālo centru kļūs SIA Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība PIEJŪRA””, nemainoties tās īpašnieku sastāvam.

SIA Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība PIEJŪRA”” dibināta 2001. gada 2. janvārī, lai nodarbotos ar atkritumu savākšanu, šķirošanu, uzglabāšanu, apstrādi, pārkraušanu, pārvadāšanu, sagatavošanu apglabāšanai, apglabāšanu un sabiedrības izglītošanu vides jautājumos. Līdz šim uzņēmums ir veicis dažādus ar atkritumu apsaimniekošanu saistītus pasākumus, arī iesaistījis iedzīvotājus atkritumu šķirošanā, to rašanās novēršanā un samazināšanā. Tāpat piesaistīti kvalificēti darbinieki, kuri spēj detalizēti iedziļināties atkritumu apsaimniekošanas nozares specifikā un pārzina ar nozari saistītās nianses.

Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālā centra Piejūra” uzdevumi:

• nodrošināt Ziemeļkurzemes reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna 2023.–2027. gadam ieviešanu;
  • veicināt iedzīvotāju aktīvu iesaisti atkritumu šķirošanā, to rašanās novēršanā un samazināšanā, rīkojot izglītošanas pasākumus un kampaņas, kā arī atbalstot iedzīvotāju iniciatīvas;
  • apkopot un pēc pieprasījuma sniegt valsts un pašvaldību institūcijām informāciju par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu katrā Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālajā centrā ietilpstošajā pašvaldībā, lai izvērtētu atkritumu pārstrādes un atkritumu apglabāšanas samazināšanas mērķu izpildi.

Paredzēts, ka centrs Piejūra” būs Talsu novada pašvaldības Centrālās pārvaldes padotībā, un Talsu novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks attīstības plānošanas un nekustamā īpašuma jautājumos būs pašvaldības pārstāvis gan centra „Piejūra” uzraudzības padomē, gan Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģiona atkritumu apsaimniekošanas reģionālo centru uzraudzības padomē.

Ziemeļkurzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionālais centrs Piejūra” savu darbību uzsāks, kad lēmumu būs pieņēmušas visas trīs tajā ietilpstošās pašvaldības – Talsu novada pašvaldība, Tukuma novada pašvaldība un Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība.

Iedzīvotājiem centra izveide nemainīs esošo pakalpojumu nodrošinājumu.