Novadā

Saskaroties ar sekām, kas radās pēc Covid-19 radītās krīzes, Krievijas agresijas dēļ Ukrainā un tālāko straujo inflāciju arī būvniecības jomā, pašvaldībām pagājušajā gadā radās sarežģījumi augstas gatavības investīciju projektu īstenošanā. Līdz ar to vairāki 2021. gadā un 2022. gadā Ministru kabinetā atbalstītie projekti saskarās ar grūtībām to pabeigšanā vai iepriekš plānotā finansējuma apguvē līdz 2022. gada beigām.

Daudz Latvijas pašvaldību dažādu apstākļu dēļ nevarēja izpildīt Ministru kabineta (MK) noteikumus, kas paredzēja augstas gatavības investīciju projektu īstenošanā līdz 2022. gada beigām apgūt 50% no piešķirtā finansējuma. Problēma radās no pašvaldības kā projekta īstenotāja neatkarīgu apstākļu dēļ, piemēram, ārējās ietekmes faktori, tai skaitā Krievijas Federācijas agresijas Ukrainā izraisītais neprognozējamais būvizstrādājumu cenu sadārdzinājums un piegādes traucējumi.

Tā kā investīciju projekti paredz sabiedrībai būtiskas infrastruktūras attīstību, valdība nolēma atbalstīt nepieciešamību grozīt vairākus tiesību aktus, kas ļauj pārskatīt 2022. gada atbalstītajiem pašvaldību projektiem pieejamo valsts budžeta finansējuma sadalījumu 2022. un 2023. gadā,  kā arī sekmēs to projektu realizāciju, kuru uzsākšanas kavējās iepirkumu dēļ.

Savukārt 2021. gadā uzsākto projektu realizācijas termiņa pagarināšana netika atbalstīta, tāpēc šo projektu realizācijai neizmantoto finansējumu, ko pašvaldības atmaksājušas 2023. gadā, paredzēts novirzīt Ministru kabineta 2022. gadā atbalstīto projektu pabeigšanai un uzņemto saistību izpildei līdz 2023. gada 31. decembrim.

MK pieņemtais lēmums labvēlīgi ietekmēs arī trīs Talsu novadā 2022. gadā uzsākto projektu īstenošanu. Talsu novada pašvaldībai līdz šī gada beigām būs iespēja apgūt 482 252,26 eiro Talsu pamatskolas pārbūvei, 246 216,07 eiro Valdemārpils vidusskolas sporta laukuma pārbūvei un 46 545,02 eiro Talsu Valsts ģimnāzijas parka teritorijas labiekārtošanai vēstures izziņai un izglītības apguves dažādošanai.

Ja MK nebūtu pieņēmis attiecīgo lēmumu, šis finansējums būtu jāsedz no pašvaldības budžeta.