Stende

Lai sakārtotu Stendes ielu infrastruktūru, 2020. gada novembrī tika uzsākta Stacijas ielas pārbūve, paredzot arī jauna Dumpīšu ielas posma izbūvi. 2021. gadā Talsu novada pašvaldība lauza līgumu ar būvnieku potenciālā interešu konflikta dēļ iepirkuma norisē, uz ko jau pēc būvdarbu līguma noslēgšanas norādīja Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) un kas paredzēja pašvaldībai finanšu korekciju Eiropas Savienības (ES) finansējumam pilnā apmērā. Tagad straujā būvniecības cenu kāpuma dēļ otrajā iepirkuma konkursā  uzvarējušais būvnieks atteicies slēgt līgumu par sākotnēji piedāvāto līguma izpildes summu, tādēļ iepirkuma procedūra uzsākta no jauna.

Piesaistot investīcijas Stendes pilsētas rūpnieciskajai teritorijai,

gadā Talsu novada pašvaldība sāka ERAF projekta „Stacijas un Dumpīšu ielas posma izbūve Stende rūpnieciskās teritorijas darbības nodrošināšanai” īstenošanu. Projektu bija paredzēts īstenot divās kārtās, pirmajā pārbūvējot Stacijas un Dumpīšu ielas posmu 2094 metru garumā, pārbūvējot četras dzelzceļa pārbrauktuves un izbūvējot gājēju celiņu, lietus ūdens kanalizāciju, jaunu ūdensvada posmu 669 metru garumā un ierīkojot papildu ielu apgaismojumu. Savukārt projekta otrajā kārtā bija plānots pārbūvēt Dumpīšu ielas posmu teju 227 metru garumā un izbūvēt jaunu Dumpīšu ielas posmu 130 metru garumā. Jaunajā posmā bija paredzēta ielas, apgaismojuma, lietus kanalizācijas un gājēju celiņa, ūdensvada un hidrantu izbūve.

Kopējās projekta izmaksas tika noteiktas līdz 2 537 271,56 eiro (publiskais finansējums 1 465 365 eiro, valsts budžeta dotācija 64 648,46 eiro, pašvaldības līdzfinansējums 722 557,56 eiro un neattiecināmās izmaksas 284 700,54 eiro).

Konstatē potenciālu interešu konfliktu

CFLA, veicot iepirkuma dokumentācijas pārbaudi pēc līguma noslēgšanas ar būvnieku, konstatēja, ka veiktajā iepirkuma procedūrā pastāv potenciāls interešu konflikts, un pieņēma lēmumu noteikt 100% finanšu korekciju no projekta attiecināmajām izmaksām, tas ir, 1 191 609 eiro apmērā. Lai nezaudētu ES un valsts budžeta finansējumu, 2021. gada maijā Talsu novada pašvaldība nolēma pirms termiņa izbeigt būvniecības līgumu, vienoties ar būvnieku par samaksas apmēru un izsludināt iepirkuma konkursu, lai no jauna izvēlētos atbilstošāko pakalpojuma sniedzēju, apgūtu projekta finansējumu un pabeigtu iesāktos būvdarbus.

Būvdarbi Stacijas ielā Stendē tika uzsākti 2020. gadā, bet pēc tehnoloģiskā pārtraukuma tie netika atsākti. Būvuzņēmējs šajā laikā bija paveicis darbu par 522 127 eiro, kā arī jau iegādājies daļu no būvmateriāliem.

Ja līgums ar uzņēmēju netiktu pārtraukts un būvdarbi turpinātos, tad Talsu novada pašvaldība zaudētu projekta attiecināmo finansējumu 1 191 609 eiro apmērā, un būvdarbu izmaksas nāktos pilnībā segt no novada budžeta.

Iepirkuma uzvarētājs atsakās slēgt līgumu

Jau 2021. gada augusta beigās tika izsludināts jauns iepirkuma konkurss „Stacijas ielas pārbūve un Dumpīšu ielas posma izbūve Stendē – rūpnieciskās teritorijas darbības nodrošināšanai”. Tā kā iepirkuma konkursa laikā no potenciālajiem piedāvājumu iesniedzējiem tika saņemti daudz jautājumu un precizējamu detaļu, tad iepirkuma konkursa termiņš tika pagarināts, līdz šī gada februārī tika pieņemts lēmums par uzvarētāju. Tomēr saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma iesniedzējs atteicās no līguma slēgšanas būvmateriālu cenu pieauguma dēļ, kas tika lēsts ap 400 00  eiro, tam šo iemeslu dēļ nepiekrita arī otrs pretendents ar saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu.

Izsludināts jauns iepirkums

Lai projektu realizētu, Talsu novada pašvaldība 27. aprīlī ir izsludinājusi jaunu iepirkuma konkursu līdz 16. maijam. Pēc iepirkuma noslēgšanās CFLA izvērtēs visu dokumentāciju, tiks noslēgta jauna vienošanās par līguma grozījumiem un pašvaldība gatavos pieteikumu aizņēmuma ņemšanai Valsts kasē.

Ja process ritēs bez liekiem sarežģījumiem, tad būvdarbus Stacijas ielā paredzēts atsākt vasaras otrajā pusē.

Lai mazinātu neērtības vietējiem iedzīvotājiem, Stacijas ielas posmā tiks iestrādāts pretputekļu materiāls, kā arī tiks nodrošināta ceļa uzturēšana braucamā kārtībā.