Uzņēmējdarbība

27. februārī Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa un viņas vietnieks Lauris Pīlēģis tikās ar Uzņēmējdarbības atbalsta komisiju, lai definētu uzņēmējiem šobrīd svarīgos jautājumus. Tāpat tika ieskicēts aktualitāšu loks, par ko nākamajā tikšanās reizē komisiju detalizēti informēs pašvaldības speciālisti.

Uzņēmēju interešu lokā: pašvaldībai piederošo mežu un īpašumu apsaimniekošana

Uzņēmējdarbības atbalsta komisijas sēdē Talsu novada domes vadība informēja par pašvaldības uzsākto darbu mežu un īpašumu jautājumu sakārtošanā. Pagājušajā gadā Talsu novada dome apstiprināja Talsu novada pašvaldības meža apsaimniekošanas plānu 2022. – 2030. gadam, savukārt šogad pastāvīgam darbam ir izdevies piesaistīt kvalificētu vides speciālistu mežu jomā. Pašvaldībai pieder nedaudz vairāk par 700 hektāriem meža, kam ir svarīga regulāra un pēctecīga kopšana un uzturēšana.

Tāpat pašvaldības speciālisti strādā pie detalizētas datu bāzes izveides, kur kartē redzami pašvaldībai piederošie un uzņēmējiem pieejamie nekustamie īpašumi, tai skaitā lauksaimniecības zeme, dzīvojamās un ražošanas telpas. Talsu novada domes priekšsēdētāja E. Kārkliņa uzsvēra, ka patlaban viena no pašvaldības prioritātēm ir pašvaldības funkciju pildīšanai lieko īpašumu atsavināšana, tai skaitā, dzīvojamā fonda nodošana izsolē. To uzturēšana prasa pašvaldības finansējumu, bet nerada pievienoto vērtību.

Uzklausot uzņēmējus, aktuāla problēma ir darbaspēks un tā piesaiste. Lai arī uzņēmēji aizvien vairāk investē IT tehnoloģijās, tomēr ir jomas, kur cilvēka darbaspēks ir neaizvietojams. Darbinieku piesaistē nozīmīgs apstāklis ir arī dzīvesvietas nodrošināšanā, tāpēc uzņēmēji izteica interesi par publisku informācijai, kuri no pašvaldībai piederošajiem dzīvojamajiem īpašumiem ir un būs pieejami iegādei.

Uzņēmēji jautāja par iespējamo valsts autoceļa Talsi – Roja atjaunošanu. E. Kārkliņa informēja, ka patlaban notiek projekta izstrāde, 2024. gada laikā varētu tikt sludināts iepirkumu konkurss, bet būvdarbi varētu sākties 2025. gadā. Tā kā šis ir valstij piederošs ceļš, tad tā atjaunošana ir valsts, ne pašvaldības pārziņā. Savukārt L. Pīlēģis pastāstīja par uzsākto Dundagas un Eksporta ielas Talsos projekta izstrādes gaitu un nepieciešamību sakārtot novadā esošās tranzīta ielas.

Tāpat domes vadība informēja par pašvaldības aktualitātēm, kas attiecas uz Pašvaldības policijas un Valsts policijas ciešāku sadarbību un kapacitātes stiprināšanu, vienotā tālruņa ieviešanu, pašvaldības kapitāldaļu uzņēmumu plānoto reorganizāciju, izglītības stratēģiju. Savukārt uzņēmēji ieteica pārdomāt iespēju izglītības iestādēs vidusskolas posmā veidot jau detalizētākas specializācijas, lai ievirzītu jauniešus apgūt profesijas, kas ir nepieciešams Talsu novada uzņēmējiem.

Nākamā Uzņēmējdarbības atbalsta komisijas sēde gaidāma 21. martā 15.00 Talsu novada pašvaldības apspriežu zālē (2. stāvā). Tajā piedalīsies arī pašvaldības speciālisti, kas informēs detalizētāk par pašvaldībai piederošo mežu apsaimniekošanu un citām pašvaldības darba aktualitātēm. Sēdē aicināti piedalīties ne tikai komisijas pārstāvji, bet arī citi interesenti.