Atlicis nepilns mēnesis līdz Vispārējiem latviešu Dziesmu un Deju svētkiem, kad Rīgu pieskandinās un pierībinās dziedātāju balsis un dejotāju soļi no visiem Latvijas novadiem un pat dažādām pasaules vietām. Par dejas spēka kodolu, dejas izaicinājumiem un piedzīvojumiem, ar kādām emocijām dejotāji kāpj uz skatuves, un kā rit gatavošanās Dziesmu un deju svētkiem, savās izjūtās un pārdomās dalās Talsu tautas nama jauniešu deju kolektīva (JDK) „Delveri” un vidējās paaudzes deju kolektīva (VPDK) „Talsu Kurši” vadītāja Aija Konstante.
2023. gada 2. aprīlī Pastendes kultūras namā norisinājās XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku deju lieluzveduma „Mūžīgais dzinējs” un lielkoncerta „Balts” deju kolektīvu koprepertuāra pārbaudes skate. Skatē savu gatavību dziesmu un deju svētkiem rādīja 11 Talsu novada jauniešu, vidējās paaudzes un senioru tautas deju kolektīvi. Katram kolektīvam skatē bija jāizpilda divas dejas no svētku repertuāra (viena izlozes, otra izvēles deja), kādam klāt vēl nāca dejas no lielkoncerta „Balts”. Atbilstoši skatē iegūtajam punktu skaitam deju kolektīvam piešķir kvalitātes pakāpi – augstāko, I, II vai III – vai diplomu par piedalīšanos. Dejotāju sniegums skatē novērtēts ar pieciem augstākās pakāpes un sešiem I pakāpes diplomiem. JDK „Delveri” un VPDK „Talsu Kurši” vadītāja Aija Konstante priecājas un lepojas par abu kolektīvu paveikto, iegūstot augstākās pakāpes diplomus, tai skaitā VPDK „Talsu Kurši” izvirzīti dalībai ne tikai deju lielkoncertā Daugavas stadionā, bet arī lielkoncertā „Balts” Arēnā Rīga un noslēguma koncertā „Kopā augšup” Mežaparkā.
„Daudz strādājām, atkārtojām, caur kļūdām, slapjām mugurām slīpējām deju soļus, gatavojoties tautas deju kolektīvu repertuāra apguves skatei. Pirms stāšanās skatītāju un žūrijas priekšā tikāmies ar kolektīviem mēģinājumu pēc mēģinājuma, sākot ar dejas soļu un kombināciju trenēšanu un tad vēlāk uzlabojot dejas zīmējuma precizitāti un citas skatuviskajai dejai būtiskas nianses. Esam lepni un gandarīti, ka mūsu ieguldītais darbs tika novērtēts un atmaksājās ar augstākajām pakāpēm skatē! Grūtākais jau aiz muguras – 2020. gada nestās pārmaiņas un ierobežojumi turpinājās arī visu 2021. gadu – regulāri nācās pielāgoties noteikumu maiņām, kas regulēja amatierkolektīvu darbību un mēģinājumu procesu. Beidzot ar pilnu jaudu un enerģiju atkal varam gatavoties koncertiem un Dziesmu un Deju svētkiem. Tā ir milzīga atšķirība dejot pa vienam Zoom platformā vai ar divu metru attālumu vienam no otra, kas ievērojami samazina ieinteresēto dejotāju skaitu, vai tomēr atkal visiem kopā, plecu pie pleca uz skatuves. Lai gan dažbrīd uzmācās tādas kā šaubas – vai dejotāju sastāvu spēsim noturēt, ar prieku jāsaka, ka mēs neiepauzējām kolektīvu darbību, bet turpinājām darboties un meklēt alternatīvus veidus kopīgai darbībai. Liels paldies visiem dejotājiem, kuri ar rūpi un atbildības sajūtu meklēja un atrada sevī motivāciju un iedvesmu iet un darīt! Paldies par atbalstu un sapratni arī dejotāju ģimenēm!
Visgrūtākais ir iedvesmot un motivēt komandu turpināt darbu ierastā ritmā un darboties ilgtermiņā, jo skaidrs, ka Dziesmu un deju svētki kolektīviem ir kulminācijas pasākums, uz ko tie tiecas. Manuprāt, izvēle paņemt garāku pauzi nereti noved pie dejotāju intereses zuduma un jaunu hobiju atrašanas, līdz ar to – kolektīvu izjukšanas. Mums ir gājis visādi, ik pa laikam uznākuši arī mazi vājuma brīži, tāpat dejotāji slimojuši, guvuši dažādas traumas, tomēr prieks, ka lielākoties gan JDK „Delveri”, gan VPDK „Talsu Kurši” uztur kopības un socializēšanās gars, piederības sajūta un kopā esam visas grūtības pārvarējuši. Talsu dejotāji ir spējīgi un spēcīgi! Tiklīdz kā izskan vieni Deju svētki, gatavojamies nākamajiem, turpinot dejot. Cikls ir nepārtraukts,” stāsta A. Konstante.
Deju repertuārs šajā reizē ir ļoti dažāds – sākot ar „Zelta fondu” un beidzot ar tikko radītām horeogrāfijām. Tāpat repertuārs ir gana sarežģīts un dažbrīd pat izaicinošs, un, kā stāsta Aija, par to ir lielākais prieks, kad izdodas tas, par ko sākotnēji licies – šito taču nevar nodejot!
„Dejotājiem repertuārs, kas jāapgūst, ir apjomīgs. Sākotnēji, kad tika izlozētas dejas, kuras būs jādejo skatē, mazliet šaubījos, vai attiecīgajās dejās būsim pietiekoši spējīgi. Taču rezultātā dejas, kuras vēl neilgu laiku pirms skates likās pārāk sarežģītas, izrādījās mums veiksmīgas! Noteikti arī pašiem dejotājiem, kad izdodas ko sarežģītu nodejot, ticība un pašpārliecinātība sev aug,” atklāj kolektīvu vadītāja.
Deju kolektīvs „Talsu Kurši” Talsu Tautas nama paspārnē darbojas kopš 1980. gada, savukārt „Delveri” apvieno dzīvespriecīgus, aizrautīgus, enerģiskus un smaidīgus Talsu puses jauniešus nedaudz mazāk kā desmit gadus. Kolektīvu koncertmeistare ir Vita Broka, repetitors Ričards Jerāns, bet Aiju Konstanti Talsu novadā pazīst kā deju kolektīvu vadītāju jau ceturto gadu.
„Esmu no Rīgas un mans pamatdarbs ir Mežciema pamatskolā, kur vadu tautas deju kolektīva „Irbe” sešas vecuma grupas, kā arī vadu Kultūras un atpūtas centra „Imanta” jauniešu deju kolektīvu „Imanta”. Es pati dejoju jau no četru gadu vecuma un to daru vēl joprojām. Vidusskolā es mācījos ekonomikas klasē un loģiskā secībā es turpināju studijas šajā novirzienā. Paralēli iestājos Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā (RPIVA), kur pabeidzu deju un ritmikas skolotāja studiju programmu, un vēlāk arī maģistrantūras studijas dejas pedagoģijā. Jāatzīst, ka ekonomiku tā arī nepabeidzu – deja vilināja daudz vairāk,” smaidot stāsta Aija.
Kā atzīst Aija, brīdī, kad labi zināmā Iveta Pētersone-Lazdāne, kas pati ir ne tikai dažādu visaugstākās raudzes amatieru deju kolektīvu vadītāja, bet arī Vispārējo latviešu un Dziesmu un Deju svētku virsvadītāja, piepeši piedāvājusi vadīt divus tautas deju kolektīvus Talsos, pirmā doma bijusi vairāk noliedzoša nekā apstiprinoša.
„Tā sajūta bija divējāda – patīkams pagodinājums, izaicinājums un savā ziņā personīgā un profesionālā izaugsme, bet reizē arī apgrūtinājums, jo uzreiz vizualizēju garo ceļa posmu, kas būs jāmēro uz mēģinājumiem divas vai pat vairāk reizes nedēļā uz Talsiem. Bet, ja man jautātu, vai es šim piedāvājumam piekristu vēlreiz, nedomājot ne mirkli, teiktu jā! Esmu ieguvusi ļoti lielu pieredzi, kas ir mani virzījusi tikai uz augšu, un, ja daļa dejotāju katras brīvdienas speciāli brauc no Rīgas vai citām pilsētām uz Talsiem, lai nenokavētu mēģinājumu un dejotu savā pilsētā, tad tas jau vien liecina par mūsu neprātīgo mīlestību pret deju. Un Talsi ir patiesi brīnišķīga pilsēta, kur iespējams aplūkot lieliskus skatus un satikt jaukus cilvēkus!” stāsta Aija Konstante.