Talsenieces Evijas Jansones profesionālais ceļš allaž ir bijis saistīts ar sociāli sarežģītām jomām. Viņas būtība balstīta sabiedrības attīstības un drošības vērtībās, kas cieši ievijušās viņas profesionālajā jomā. „Esiet modri!” ikvienam novēl Evija, apzinoties šī brīža sarežģīto ģeopolitisko un drošības situāciju pasaulē.
Evijas dzīvē Talsiem un Talsu novadam vienmēr ir bijusi liela nozīme. Šeit viņa uzaugusi un mācījusies, šeit viņa atgriežas joprojām, apciemojot savu ģimeni un ik reizi vērojot, kā mainījusies pilsēta, un varbūt caur šo prizmu spilgtāk saredzot pārmaiņas pašai sevī.
„Talsos aizritēja mani skolas gadi, un te ieguvu dzīves mācības, kas noderējušas arī turpmākajos gados. Talsu novads ir daļa no manas identitātes arī šajā dzīves posmā,” pastāsta Evija. Vidusskolā viņa izvēlējās apgūt programmu ar medicīnas virzienu, un laikā, kad vienaudži baudīja bezrūpīgu jaunību, viņa apguva, kā saprasties un parūpēties par cilvēkiem dažādās dzīves situācijās gan sociālajā dienestā, gan krīžu centrā, gan pansionātos. Sociālo pakalpojumu sfēru Evija iepazina arī Zviedrijā, kas ļāva paplašināt redzesloku.
„Skolas laiks, it īpaši vidusskolas gadi, man asociējas ar garīgu pašizaugsmi, dzīves jēgas meklējumiem un pārliecību par sava ceļa izvēli. Tolaik man bija virspusēji priekšstati par profesijām un to specifiku, tikai uzsākot studijas un apzinoties nākotnes iespējas, sāku reālistiskāk raudzīties uz apkārt notiekošo un studiju laikā iegūto zināšanu un prasmju pielietošanu ikdienā. Mana darba pieredze vienmēr ir bijusi saistīta ar palīdzošām, uz sabiedrības attīstību un drošību vērstām vērtībām,” atzīst E. Jansone.
Pēc toreizējās Liepājas Universitātes absolvēšanas, Evija sāka strādāt par sociālo zinību skolotāju un speciālo pedagogu, ikdienā rūpējoties par bērniem ar daudzveidīgām diagnozēm. Viņa strādāja ar bērniem un jauniešiem, kuriem ir uzvedības, mācīšanās, garīgās attīstības traucējumi, epilepsija un citas nopietnas diagnozes.
Tad piedzīvotais viņu motivēja mācīties tālāk, tāpēc Evija pieņēmu liktenīgu lēmumu – pārtraukt darba attiecības un pārcelties uz citu pilsētu, lai studētu izglītības vadību maģistrantūrā.
„Lēmums mainīja manu dzīvi. Uzsāku studijas Latvijas Universitātē un sāku strādāt par psiholoģijas skolotāju, speciālo pedagogu, klases audzinātāju, sociālo zinību skolotāju un vadīju arī saskarsmes pulciņu. Man bija daudz pienākumu un maz brīvā laika, tās lielākoties bija dažas nakts stundas, bet esmu pateicīga, ka, rūpīgi plānojot, paveicu iecerēto. Tieši skolas laikā piedzīvotais, sastaptie audzēkņi un viņu dzīvesstāsti rosināja joprojām meklēt iespējas, izglītoties un attīstīties. Mans skolas laiks noslēdzās ar dienesta gaitu uzsākšanu Ieslodzījuma vietu pārvaldē, kad kļuvu par Latvijas Republikas virsnieci ar speciālo dienesta pakāpi,” atklāj E. Jansone.
Dienējot Ieslodzījuma vietu pārvaldē, viņa ieguva līdz tam nebijušu pieredzi, nonākot arī nepieredzētās situācijās. „Strādājot iekšējās drošības jomā, veicu amata pienākumus gan kā galvenā inspektore (nodaļas vadītāja), kura organizē kolēģu darbu un notiesāto resocializācijas gaitu, gan kā lektore, kura palīdz iegūt specifiskas zināšanas deviņos cietumos nodarbinātajam personālam par, piemēram, penitenciāro psiholoģiju un citiem jautājumiem.
Pēc cietumā pavadītajiem gadiem un slēgtas vides pieredzes iegūšanas, pieņēmu lēmumu par labu manai pašizaugsmei un karjeras attīstībai, uzsākot dienesta gaitas Valsts policijas struktūrvienībā: Valsts policijas koledžā.”
Tagad Evijas darba dienas aizrit Karjeras attīstības un profesionālo mācību centrā, kurā viņa ir daļa no komandas, kas rūpējas par Valsts policijas policistu iespējām izglītoties atbilstoši aktualitātēm un amatu specifikai.
Viņa organizē mācības un pasākumus vietējā un starptautiskā mērogā, vada lekcijas kadetiem, piedalās popularizēšanas un saliedēšanas aktivitātēs, uzstājas konferencēs. Lai gan šajā darbā Evija strādā nepilnu gadu, viņa secinājusi, ka viņai tuva ir tā sauktā daudzveidīgā karjeras teorija, kas paredz plašas iespējas un izpaužas neatkarīgā, atbildīgā savas karjeras attīstībā.
Par spīti straujajai dienai, Evija rod laiku arī brīvprātīgajam darbam, koordinējot kadetu brīvprātīgo kustību. Tādējādi jauniešos veicinot komunikācijas, organizatoriskas un lēmumu pieņemšanas prasmes, lai paplašinātu viņu redzējumu par sabiedrībā notiekošajiem procesiem un uzlabotu policistu un sabiedrības savstarpēju uzticēšanos un sadarbību.
„Mēs strādājam pēc devīzes „Mūsu izglītība – jūsu drošībai". Dienestam Valsts policijas koledžā ir dažādas priekšrocības: dinamiska un uz attīstību vērsta vide, sociālās garantijas un atalgojums, bezmaksas izglītības iespējas, pedagoģiskais darbs ar kadetiem, projekti un starptautiska sadarbība. Jau vairākus gadus cilvēki ģimenes lokā vai plašākā sabiedrībā sarunājas par pasaulē un kaimiņvalstīs notiekošajiem ekonomiski politiskajiem procesiem, kas skar civiliedzīvotājus un viņu likteņus, izvēles, mieru un dzīves. Kopš 2022 .gada 24. februāra, kad Krievijas Federācijas bruņotie spēki aizsāka pilna mēroga militāro iebrukumu Ukrainā, sabiedrība sāka pievērst pastiprinātu uzmanību mūsu valsts ārējai un iekšējai drošībai. Laikā, kad ārēju apstākļu dēļ mainās dzīve, mainās arī izglītības un darba vide, aktuāls kļūst jautājums par stabilitāti, drošību un vērtībām. Arī mēs – iekšējās drošības jomā strādājošie, turpinām pielāgoties pasaulē notiekošajiem procesiem, apgūstam kompetences un stiprinām starptautiskas sadarbības, lai mūsu zemē dzīvojošie justos drošībā,” uzsver E. Jansone.
Lai arī nav zināms, kur dzīve tālāk aizvedīs Eviju, tomēr viens gan ir skaidrs: Talsu novads viņas ceļā joprojām ieņems nozīmīgu lomu.