Pagājušajā gadā ar iniciatīvu bērnu rotaļu laukuma izveidē Talsos pašvaldībā vērsās biedrība „Talsu Komersantu klubs”, kas šim mērķim ieguva finansiālu atbalstu biedrības „Talsu partnerība” izsludinātajā Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) atbalstītajā projektu konkursā. Sadarbībā ar pašvaldību par piemērotāko bērnu rotaļu laukuma atrašanās vietu izvēlēta Brīvības iela 24, bet, tā kā projekta finansējums ir ierobežots, bet kopējais teritorijas apjoms – gana liels, tad nolemts bērnu rotaļu laukumu attīstīt kopīgi.

Biedrības iesāktā iniciatīva ir turpinājums jau vairākus gadus ieilgušajām diskusijām par nepieciešamību Talsos izbūvēt plašu, ar daudzveidīgām aktivitātēm pieejamu bērnu rotaļu laukumu dažādām vecumu grupām.

Tā kā Talsu Komersantu klubs projekta finansējumu paredz ieguldīt 150m2 no kopējās īpašuma platības, kas ir 4250 kvadrātmetri, tad pieņemts lēmums, ka pašvaldība turpinās rotaļu laukuma pilnveidi, dažādojot gan rotaļu elementu skaitu, gan arī teritorijas labiekārtojumu. Talsu novada pašvaldība biedrībai ir iznomājusi attiecīgo īpašuma Brīvības ielā 24 daļu uz septiņiem gadiem.

Talsu Komersantu kluba valdes priekšsēdētājs Jānis Grahoļskis informē, ka biedrības īstenojamā projekta „Bērnu rotaļlaukuma iekārtu novietošana Talsu pilsētā” kopējās izmaksas ir 63 694,15 eiro, tā maksimālais realizācijas termiņš ir nākamā gada periods. Lauku atbalsta dienesta Ziemeļkurzemes reģionālā lauksaimniecības pārvalde ir apstiprinājusi projekta attiecināmās izmaksas 40 000 eiro apmērā, kur publiskais finansējums ir 36 000 eiro, un Talsu novada pašvaldības līdzfinansējums ir 20 000 eiro. Savukārt pārējo nepieciešamo finansējumu ziedos Talsu Komersantu kluba biedri SIA „Krauzers” un A/S „Talsu Autotransports”.

Lai nodrošinātu vienotu konceptuālo risinājumu bērnu rotaļu laukuma izveidei Brīvības ielā 24, SIA „Lejnieku projektēšanas birojs” par 11 158,62 (ar PVN) eiro izstrādāja rotaļu iekārtu izvietojuma, labiekārtojuma un apstādījumu koncepciju. Tā balstīta Ķēniņkalna, pasaku un mītu pasaules tematikā, par vadmotīvu izvēloties „Greizo spoguļu karaļvalsti”.

Koncepcijā paredzēts, ka bērnu rotaļu laukums sastāvēs no vairākiem, savā starpā saistītiem laukumiem, kas sadalīti dažādās vecuma funkcionālajās zonās: Četru torņu pils, Smilšu dārzs, Pasaku mežs, Varžu dīķis, Izturības taka, Pils dārzs un Ķēniņa krēsls.

Koncepcijas risinājumi paredz uzstādīt rotaļu iekārtas dažādām vecuma grupām – smilšu kastes, rotaļu kompleksus ar kāpelēšanas un līdzsvara funkcijām, slidkalniņiem, dažāda veida šūpoles, savukārt ieeju rotaļu pilsētiņā simboliski iezīmētu instalācija – Greizo spoguļu vārti, kur koka konstrukcijās būtu iestrādātas nerūsošā tērauda loksnes, radot greizo spoguļu ilūziju.

Projektā paredzēta nojumju izbūve katrā no laukuma daļām, lai bērniem un vecākiem būtu iespēja paslēpties no saules stariem un lietus. Tāpat plānots āra apgaismojums un ūdensapgādes pieslēgums dzeramo ūdens krānu izbūvei, dažādi labiekārtojuma elementi, piemēram, soliņi, atkritumu urnas, norādes, apgaismes ķermeņi, arī apstādījumi, nodrošināta vides pieejamība cilvēkiem ar kustību, redzes un dzirdes traucējumiem.

Patlaban SIA „Lejnieku projektēšanas birojs” izstrādā rotaļu laukuma būvprojektu, to būs iespējams dalīt kārtās, nepieciešamības gadījumā projektu īstenojot pakāpeniski.

Pirmā kārta ietvers laukuma daļas „Četru torņu pils” izbūvi, uzstādot rotaļu elementus un veicot vajadzīgos zemes darbus, sagatavojot nepieciešamo elektrības pieslēgumu izbūvei un ierīkojot ūdensvadu, kā arī piebraucamo ceļu.

Savukārt otrajā kārtā plānota labiekārtojuma un segumu izbūve atlikušajā rotaļlaukuma daļā, elektroinstalācijas un apgaismojuma ierīkošana.

Plānots, ka projekta 1. kārtu pašvaldība un Talsu Komersantu klubs īstenos kopā, lai iedzīvotāji iegūtu jau kompleksi izmantojamu teritoriju, bet 2. kārtas izbūvi nodrošinās pašvaldība.

Vizualizācijas no rotaļu iekārtu izvietojuma, labiekārtojuma un apstādījumu koncepcijas. Rotaļu laukuma izbūves laikā tās var mainīties.

Vizualizācijas no rotaļu iekārtu izvietojuma
Vizualizācijas no rotaļu iekārtu izvietojuma