Kultūra

Talsu novada muzeja krājumā, pateicoties projektam „Vērtīgāks par vērtīgu”, kas īstenots Talsu novada kultūras un tūrisma projektu finansēšanas konkursa ietvaros, nonākuši saglabājušies filmas „Talsu zvaniņš” materiāli digitālā formātā, kurā redzamas ainas no Talsiem. Filmas digitalizācija notikusi no 1. marta līdz 1. novembrim „Projekts Videoatmiņa” studijā.

Filma „Talsu zvaniņš” uzņemta 1971. gadā un tās scenārists un režisors ir Ilmārs Sakss. Filma ilgst nepilnas 14 minūtes, kurā redzami Talsu pilsētas skati un Miervalža Celmiņa dibinātais meiteņu ansamblis „Talsu zvaniņš”.

Projekta mērķis ir apkopot un izvietot dažādos arhīvos, kolekcijās un krātuvēs nedigitalizētos kino un video materiālus par Talsu novadu. Projekta vadītājs ir kinorežisors un biedrības „Projekts Videoatmiņa” pārstāvis Viesturs Alksnītis, bet koordinators biedrības „A-vision” vadītājs Gatis Kalniņš. 

Strādājot ar Latvijas kultūras mantojuma digitalizāciju, V. Alksnītis pievērsis uzmanību kino un video materiāliem par Talsu novadu un slavenākajiem novada ļaudīm, kas bijuši izkaisīti dažādos arhīvos, kolekcijās un krātuvēs. Tā kā katra diena kādai VHS formāta kasetei vai filmu bundžai ar unikālu saturu var būt liktenīga, darbs jāpaveic pēc iespējas ātrāk.

„Daļa televīzijas un kino materiālu ir digitalizēti un restaurēti, bet daudzi unikāli kino un video materiāli joprojām stāv VHS formāta kasetēs vai filmu bundžās, kuras nav saglabājušās nekādā citā formātā. Vērtīgākie materiāli pirmie nonāk pie digitalizēšanas ekspertiem un liels paldies jāsaka Talsu novada pašvaldībai, kas projekta ietvaros šo darbu atbalstīja finansiāli, turklāt jau otro gadu pēc kārtas, jo pērn Talsu novada muzeja krājumā tika nodota digitalizēta un restaurēta 35 mm filma par Talsiem. Filmas digitalizācijas process ir gana laikietilpīgs, jo sākotnēji filma tiek nomazgāta, kur noņem lielāko daļu putekļu, tad filma tiek ieskenēta, pēc tam tiek veikta pēcapstrāde, kur tiek novērsti lielākie vizuālie un audio defekti, kas ļauj materiālu sagatavot glabāšanai un demonstrēšanai,” stāsta kinorežisors.

„Lai īstenotu šo projektu, ieguldīts liels darbs un man ir liels prieks, ka filma būs pieejama plašākai auditorijai. Caur digitāliem līdzekļiem mēs varam ļaut ikvienam interesentam iepazīt mūsu vēsturi un izcelt gaismā kino vēstures posmus un varoņus, kas nav mazsvarīgi. Jāsaka liels paldies Talsu novada kolēģiem, pats šeit reiz esmu dzīvojis un audzis, tāpēc man ir sevišķi liels prieks par līdz šim veiksmīgo sadarbību, ļoti ceru, ka tā tiks turpināta un attīstīta,” pastāsta G. Kalniņš, kurš ikdienā īsteno dažādus radošos projektus un lielu daļu laika velta darbam ar jaunatni.  

Talsu novada muzeja galvenā krājuma glabātāja Ona Kaudze stāsta, ka projekta realizētājiem radusies iecere turpināt šīs dokumentālās filmas stāstu. „Tas muzeja darbiniekiem būs kārtējais detektīva darbs, uzrunājot filmā redzamās dalībnieces no „Talsu zvaniņa”, lai uzzinātu, kāds viņām līdz šim bijis dzīves ceļš un ikdiena, kādas ir spilgtākās atmiņas no tā laika, dziedot ansamblī.

Lai arī filmu bundžas muzeja krājumos vairs neatrodam, mums ir ļoti daudz videokasešu ar unikāliem un vēsturiskiem ierakstiem, kurus nākotnē vajadzētu digitalizēt, jo laikam ejot, VHS kasetes nolietojas un video materiāls var zaudēt savu sākotnējo kvalitāti.”

Filma publiskai apskatei pieejama Talsu novada pašvaldības oficiālajā „YouTube” kanālā.

Talsu Zvaniņš